Luboši Hrdličkovi se splnil sen a z jeho písniček se staly folkové evergreeny

22. červen 2024

Zpěvák, kytarista a autor českobudějovický rodák Luboš Hrdlička je nesporně obdivuhodnou osobností jihočeské folkové scény. Mimo jiné aktivity v osmdesátých letech vedl se svou tehdejší paní Miluškou úspěšné duo M+L a také kapelu Tahák.

„Když mi bylo sedmnáct a hrál jsem asi zhruba rok na kytaru, tak se mě máma ptala, čeho chci v muzice dosáhnout. Já jsem řekl, že mám sen, že až pojedu někdy vlakem na čundr a bude tam parta trampíků, aby hráli jednu písničku ode mě. A budu spokojen. A ať neví, že tam sedím a že jsem ji napsal. To, že se mi to splnilo, jsem osudu velmi vděčen.“

To jsou slova zakrátko osmašedesátiletého Luboše Hrdličky, který stál u zrodu legendární jihočeské kapely Nezmaři a byl bezmála tři roky jejím členem.

Později s kamarádem Pavlem Zajícem vytvořil dvojici P+L, která natočila album s názvem Všechno je jinak. Luboš Hrdlička je autorem písniček, které jsou tak dobré, že nemohou zestárnout – jako právě Musíš jít dál, ale také Cestám a stromům, Ohnivej anděl nebo Za oknem, která se stala pod názvem Písek také folkovým hitem.

Luboš Hrdlička vypráví v pořadu Jihočeši o své muzikantské cestě a životě a také o svém boji s démonem jménem alkohol.

autor: Jiří Kasal
Spustit audio