Došky, šindele, zemanský dům i husitský vůz. To vše a mnoho dalšího uvidí lidé v trocnovském archeoskanzenu
V magazínu Vltavín se vydáme do nově vybudovaného archeoskanzenu v Trocnově na Českobudějovicku. V rodišti Jana Žižky si návštěvníci mohou vyzkoušet, jaký byl život ve středověku.
Průvodcem v pořadu je Miroslav Petrovský, správce Památníku Jana Žižky. Archeoskanzen postavilo Jihočeské muzeum a jeho podstatná část už je od jara 2023 přístupná veřejnosti.
„Je to horní část areálu, takzvaný Zemanský dvorec,“ říká Miroslav Petrovský a dodává: „Je tady stodola krytá doškovou střechou, zemanský dům, největší a nejhonosnější stavba, maštal, stáj a sýpka se zbrojnicí.“
Stavby jsou buď čistě dřevěné ze zdejšího smrkového dřeva, které stavbaři získali po kůrovcové kalamitě, nebo kombinací roubených a kamenných staveb, to vše s doškovými nebo šindelovými střechami.
Snahou autorů komplexu bylo přiblížit realitu života ve středověké vesnici. Podle Miroslava Petrovského prezentuje vzhled staveb období přelomu 14. a 15. století. Samotné budovy vznikly s velkým podílem ruční práce a s uplatňováním dobových technologií, především opracováním dřeva a tvorbou střech.
Jedná se z velké části o edukační areál, který představuje život v dané době se všemi předměty denní potřeby a způsoby hospodaření. Nechybí ale ani husitský bojový vůz. Archeoskanzen bude využíván pro doplnění výuky historie a vzdělávací akce pro školy i veřejnost.
Související
-
Jan Žižka byl dvakrát ženatý a obě jeho manželky nesly jméno Kateřina
Jména Jan Žižka a Trocnov známe asi všichni, ale v magazínu Vltavín se na ně podíváme opravdu zblízka. S historikem Janem Šimánkem jsme se totiž do Trocnova vypravili.
-
Pověst praví, že se Jan Žižka narodil pod dubem, ale podle místních to bylo přímo v dutině stromu
Ve Vltavínu se s historikem Janem Šimánkem podruhé vydáme do Trocnova, a to nejenom v souvislosti s Janem Žižkou. Historie je totiž někdy plná paradoxů.
-
Ještě před několika lety stálo jen torzo středověké kamenné věže, dnes Tichá září znovuzrozením
Doslova ze země vykopali členové jihočeského sdružení Hrady na Malši areál někdejší tvrze ve vesničce Tichá. Původní domněnka, že tu byla jen jedna obytná věž, už neplatí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.