Ještě před několika lety stálo jen torzo středověké kamenné věže, dnes Tichá září znovuzrozením
Doslova ze země vykopali členové jihočeského sdružení Hrady na Malši areál někdejší tvrze ve vesničce Tichá u hranic s Rakouskem. Původně se myslelo, že zde byla jen jedna obytná věž, ale tato domněnka už neplatí.
Konečně po čtrnácti letech od chvíle, kdy Hrady na Malši převzaly péči o tvrz, si mohou návštěvníci projít celý areál i s pohádkovou nástavbou na hradní věži. Do Tiché vás v magazínu Vltavín zavede redaktor Zdeněk Zajíček, průvodcem mu bude Radek Kocanda.
Do Tiché se dostanete z Dolního Dvořiště směrem na Rychnov nad Malší odbočkou přes Svatý Kámen. Otevřeno pro veřejnost je v dubnu a v květnu v sobotu a v neděli, v červnu už i v pátek, o prázdninách denně a v září a říjnu opět o víkendech.
Ještě před několika lety na místě stálo jen torzo jedné středověké kamenné věže, kolem bylo rumiště a polorozpadlý statek a za kopcem hranice s Rakouskem, čili pohraniční pásmo, do kterého se za minulého režimu vůbec nesmělo.
Během posledních čtrnácti let sdružení Hrady na Malší areál tvrze odkoupilo, získalo dotační peníze z přeshraničních zdrojů a tvrz, přesněji to, co bylo možné, zrekonstruovalo. Navíc přibyly i nové objekty – hradní muzeum, bývalé purkrabství a především nástavba na věži v duchu doby původního majitele tvrze Jana z Michalovic.
Ještě dále na jih
Kdybyste se z tvrze v Tiché vydali dál směrem na jih, zanedlouho byste dojeli jednak do Freistadtu a poté západně do Wildbergu. Tato dvě místa mají silnou historickou vazbu na České země.
8. května 1394 byl totiž Panskou jednotou zajat v Králově Dvoře u Berouna král Václav IV. a byl odvezen právě do Horních Rakous na hrad Wildberg. A tam se ve Vltavínu vypravíme prostřednictvím archivních nahrávek s Jaroslavem Klímou a Janem Zálohou.
Související
-
Kasárna na Mariánském náměstí vystavěli pro armádu českobudějovičtí právovárečníci
První českobudějovická kasárna vznikla stylem, kterému dnes říkáme developerský projekt. Právovárečníci se totiž chtěli zbavit povinnosti ubytovávat vojsko ve svých domech.
-
U Holkova koněspřežka křižovala císařskou silnici, z té doby tu zůstal nejstarší železniční most
V magazínu Vltavín se projedeme koňkou, nebo chcete-li koněspřežnou dráhou. A vezmeme to hezky proti proudu času, tedy od nejnovějších událostí až po ty nejstarší.
-
Pověst praví, že se Jan Žižka narodil pod dubem, ale podle místních to bylo přímo v dutině stromu
Ve Vltavínu se s historikem Janem Šimánkem podruhé vydáme do Trocnova, a to nejenom v souvislosti s Janem Žižkou. Historie je totiž někdy plná paradoxů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.