Domov svaté Anežky v Týně nad Vltavou pomáhá lidem s postižením už 20 let

22. prosinec 2019 08:28

Dvacáté narozeniny slaví vltavotýnské sociální zařízení, které poskytuje služby lidem se zdravotním a mentálním postižením. Domov svaté Anežky vznikl v roce 1999 rekonstrukcí areálu zemědělské usedlosti Dvůr Čihovice.

Už sedmnáct let je klientem Domova svaté Anežky Vítek Zákostelecký. „Tady máme jídelnu, společenskou místnost, hrajeme kuželky, vyrábí se různé výrobky,“ ukazuje prostory.

Výrobky s klienty tvoří sociální pracovnice Martina Černá. „Myslím si, že když je ta práce baví, když je to zajímavé, tak jsou šikovní a snaží se dotáhnout výrobek do konce, ale někdy je to hodně náročné. Pro mě je ocenění, že to dokáží, tu práci opakují a jsou u toho veselí,“ říká.

Čtěte také

V areálu je i tkalcovna. Tu má na starosti Petra Fuková. „Naše dílna je taková různorodá, zpracováváme veškeré materiály. Zužitkováváme třeba staré povlečení, vyrábíme z něj baťůžky a podobně. Potom tady plstíme, vyrábíme vložky do bot z vlny, zpracováváme duté vlákno, kterým plníme ušitá zvířátka,“ vyjmenovává.

Součástí mnoha činností je také hudba. „Pravidelně si zpíváme, pořád se učíme nové písničky a motivuje nás i naše vystoupení, ale fakt hrajeme pro radost. Myslím, že ta hudba celkově hodně pomáhá,“ dodává Petra Fuková.

Před Vánoci aktivita v Domově svaté Anežky v Týně vrcholí. O Vánocích se všechno zklidní a klienti  se sem vrátí znovu po novém roce.

autor: Mária Pfeiferová
Spustit audio

Související