Dobrovolných dárců krve ubývá. Bylo by jich potřeba dvakrát více

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Transfúzní oddělení nemocnice v Českých Budějovicích

Běžný den Transfúzního oddělení českobudějovické nemocnice. Dveřmi právě vstupuje další z dárců a vyplňuje dotazník, který musí vyplnit všichni dárci.

Poté projdou vyšetřením a lékař jim buď řekne, že mohou jít dnes odevzdat krev a nebo se také může stát, že jejich aktuální zdravotní stav jim to nedovolí.

Vstupní rituál

Tím, koho teď tento vstupní rituál čeká, je Jaromír Švarc.

„Chodil jsem na odběry v Táboře a dnes jsem přijel vlakem do Českých Budějovic,“ říká Jaromír Švarc při vyplňování dotazníku. Má za sebou už 43 odběrů a není tedy nováčkem, dárcem se stal prostě proto, že je to podle něj potřeba.

„Koncem roku bylo zrušeno transfúzní oddělení v Táboře, a aby dárci nezůstali ve vzduchoprázdnu, tak je na přechodnou dobu přijímáme,“ říká primář Petr Biedermann s tím, že dárci ale přijíždějí i z jiných okresů, kde nejsou odběrová místa. Jezdí z Českokrumlovska, Prachaticka, Velenicka a dalších.

„Dnešní den slabší, přijeli dárci ze Lhenicka, ale bylo jich málo,“ dodává lékař.

Životodárná tekutina

Krev máme všichni asi nejvíce spojenou s termínem životodárné tekutiny, ale lékaři o ní hovoří jako o orgánu. Navíc, o orgánu, který zatím lidstvo neumí vyrobit uměle. A tak nezbývá, než se spoléhat na to, že ho někdo prostě daruje. Jaký je vůbec trend? Roste, nebo klesá zájem o dobrovolné dárcovství krve?

„Celkově dárců ubývá, dříve byla situace jiná, mívali jsme vlastní odběrový autobus. Nyní dárce svážíme. Někteří, zvláště starší, rezignovali,“ konstatuje primář Petr Biedermann s tím, že dárci se dnes také mnohem hůře uvolňují ze zaměstnání.

Nových dárců přijde do Transfúzního oddělení českobudějovické nemocnice za rok pět set. Ideální by bylo, kdyby byl tento počet alespoň dvojnásobný.

Spustit audio

Související