Dobrovolníci v Táboře šijí roušky pro zdravotníky. Kvůli nedostatku materiálu musí improvizovat
Nosit jakékoliv roušky, i ty podomácku vyrobené, má smysl. Chráníme tím své okolí před možnou infekcí, která se šíří dýcháním, kýcháním, kašláním a mluvením. Přes tisíc roušek hlavně pro zdravotníky už ušili dobrovolníci z iniciativy Dobře v Táboře.
Patří mezi ně Petra Jamrichová, která pro šičky shání materiál. „Bohužel tkalouny a gumičky už nejsou, ale protože jsme velmi šikovný národ, umíme si poradit. Momentálně šijeme proužky z bavlněných triček,“ popisuje.
Sama už věnovala deset triček. „Myslela jsem, že do nich zhubnu, což se nestalo, takže jsem ráda, že můžou konečně najít svůj smysl a využití,“ dodává s úsměvem.
Počáteční nouzi se podle koordinátorky iniciativy Dobře v Táboře Lenky Greň podařilo poměrně rychle překonat. „Úžasné je, že se teď ozývá spousta lidí, kteří mají k dispozici 3D tiskárny. Tuhle technologii využíváme především na takzvané zakladače tkalounů, protože kupované tkalouny už prostě nikde nejsou. Nově řešíme i možnou výrobu ochranných štítů na 3D tiskárnách,“ uvádí.
Čtěte také
Právě na výrobu roušek určených hlavně zdravotníkům se teď táborští dobrovolníci soustředí nejvíc. „Stanovili jsme si cíl, že chceme do týdne zásobit lékařský personál v Táboře, aby každý od doktorů, přes sestry až po uklízečky měl alespoň čtyři roušky k dispozici pro svoje použití,“ říká Lenka Greň.
Vlna solidarity pomohla i lékařům, zdravotním sestrám a pečovatelkám Domácího hospice Jordán. „Moc za to děkujeme, hospice a vůbec terénní zdravotní a sociální služby roušky potřebují, takže jsme za to moc rádi. Je to taková dobrá zpráva,“ komentuje ředitelka Marie Sovadinová.
Iniciativa Dobře v Táboře pomáhá nejen se šitím ochranných roušek. Zejména seniorům nabízí i další dobrovolnickou pomoc, včetně nákupu jídla a léků. Zájemci získají kontakt na facebookovém profilu Dobře v Táboře nebo na letácích, které město distribuuje do všech domácností.
Související
-
Jindřichohradecká likérka Fruko-Schulz začala vyrábět dezinfekci pro hasiče, záchranáře i nemocnice
Během jediného týdne se jindřichohradecké likérce Fruko-Schulz podařilo získat povolení k výrobě dezinfekce. Těchto prostředků je nyní nedostatek kvůli pandemii koronaviru.
-
Prachatičáci si pomáhají vzájemně. Dobrovolníci z iniciativy šijí roušky a zajišťují nákupy
Koronavirová pandemie, mimořádný stav a omezení pohybu probudily v Češích obrovskou vlnu solidarity. A také ukázaly pověstnou vynalézavost českého národa.
-
Roušek je pořád málo. Lidí, kteří je doma začali vyrábět, naopak přibývá
Dopoledne ředitelka gymnázia, odpoledne šička roušek. Druhé zaměstnání si v době epidemie koronaviru dobrovolně vybrala Anna Kohoutová z Třeboně. Šije roušky a rozdává je.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Registr vyřazených dárců spermií a vajíček se zatím nespustil. Novela s ním přitom počítala už od října
-
‚Není člověk, který by v Rusku nenašel práci.‘ Nejmenší nezaměstnanost ale přináší problémy
-
Letiště Václava Havla kvůli ledovce na čtyři hodiny zastavilo provoz. Pomalu ho obnovuje
-
Evelina Merová, František Hýbl, Věra Nováková. Vzpomínka na ty, kteří nás v roce 2024 opustili