Dnes ji vnímáme jako přírodní tok, ale Zlatá stoka je geniálně vyprojektované dílo lidských rukou
Vrcholným dílem slavného rybníkáře Štěpánka Netolického je Zlatá stoka. Je na ní napojeno 57 rybníků, tedy asi 2700 hektarů rybničních ploch. Tento vodní kanál je dlouhý 45,2 kilometrů, dva až čtyři metry široký a jeden až jeden a půl metru hluboký.
„Je třeba říci, byť je to pro návštěvníky nepochopitelné, že Zlatá stoka je umělým kanálem. I když ji vnímáme jako přírodní tok, je to dílo lidských rukou geniálně vyprojektované Štěpánkem Netolickým,“ připomíná Václav Rameš z třeboňského archivu.
Štěpánek Netolický částečně využil toho, co již v krajině bylo. „Z archivních pramenů víme, že už před rokem 1367 tady tekl potok nazývaný Strouha. Vytékal z řeky Lužnice v místě, kterému se dnes říká U Pilaře, tedy tam, kde teď z Lužnice odbočuje Zlatá stoka,“ říká Václav Rameš.
„Starý vodní systém fungoval zřejmě docela dobře, ale byl zničen husitskými válkami. Něco bylo překopáno schválně a něco zaniklo, protože se o to nikdo nestaral. Později byl systém opraven, ale bylo jasné, že musí dojít k zásadní regulaci. Na tu se čekalo sto let, ale výsledek stál bezpochyby za to,“ dodává.
Vznikla podle něj dokonalá Zlatá stoka, která je složena z několika úseků navzájem navazujících a regulujích zdejší vodní systém. Napájí i vypouští vodní nádrže a je opravdovým požehnáním pro celou zdejší krajinu.
Vodní cesta dokonce i nad terénem
„Když se podíváte na mapu, uvidíte, že Zlatá stoka je skutečně ukázkou důmyslného velkorysého řešení celé vodohospodářské situace na Třeboňsku. Je zajímavá i technického pohledu, například kolem Lomnice nad Lužnicí a Kaňova je vodní cesta dokonce vedena nad okolním terénem,“ popisuje Václav Rameš.
Zlatá stoka se stavěla v letech 1505 až 1518. V prvním úseku k Třeboni šlo o úpravu původní Strouhy, dál směrem k Lomnici nad Lužnicí a Veselí nad Lužnicí se jedná o nově vytvořený úsek.
Když Štěpánek Netolický opustil původní Strouhu, začal stavět podle svého projektu. „Potřeboval vodu pro své velké rybníky Tisý, Koclířov a Kaňov. Nejprve tu stoku musel pečlivě vyměřit a vést tak, aby rybníky naplnila a šla nad zamokřeným terénem,“ vypráví Václav Rameš.
Čtěte také
„Nešlo vůbec o nějakou jednoduchou práci, to jsou ty divy. Například u Kaňova musel být v trase nejprve navršen velký zemní val a teprve do něj vyhloubeno koryto pro stoku. Dno se vykládalo vrstvou jílu, aby neprosakovalo. Ta technologie se dodnes používá při opravách, protože nic lepšího se nevymyslelo,“ připomíná archivář.
Všude, kudy Zlatá stoka protéká, činí podle něj dobře. „Přináší čerstvou vodu a živiny důležité pro život v rybnících, navíc reguluje celý vodní systém, svádí vodu z okolních mokřadů a v případě povodní odvádí vodu z celého Třeboňska do Lužnice pod Veselím,“ uzavírá.
Povídání o Zlaté stoce z cyklu Za jihočeskými rybníky a rybníkáři přináší magazín Máme rádi zvířata. Dále pořad nabízí informace o živorodkách pro akvaristy, rady týkající se výživy psů a příspěvek posluchače z Žirovnice, který zavzpomíná na příběh s koněm z útlého dětství.
Související
-
Když banda rybníkářská táhla vesnicí, obyvatelé se radši schovávali v lesích
Pokud mluvíme o historii budování rybníků, je třeba zmínit Babylon a posléze Řím. Už staří Římané totiž měli rybníkářství dobře propracované a byli vzorem i pro středověk.
-
Unikátní Zlatou stoku na Třeboňsku vybudoval Štěpánek Netolický před 500 lety
Vodu ze Zlaté stoky používal pivovar pro výrobu piva, lázně pro procedury a hlavně rybáři pro regulaci rybníků. Na Třeboňsku jí dokončil v roce 1518 Štěpánek Netolický.
-
Vzácný kus přírody hned za městem. Vrbenské rybníky jsou jediným hnízdištěm kolpíka v republice
Je to rarita. V těsné blízkosti velkého města nachází útočiště stovka vzácných druhů ptáků. Vrbenské rybníky u Budějovic jsou významnou lokalitou pro hnízdění i zimování.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.