Dlažba i nedostupné toalety. Vozíčkáři a další lidé s postižením naráží v historických městech na řadu bariér

17. únor 2023 15:33

Příliš vysoké nájezdy, špatně přístupné veřejné instituce nebo chybějící toalety. To je jen malý výběr z toho, co může komplikovat lidem s hendikepem pohyb po městě. V Prachaticích se snaží najít cestu, jak co nejvíc bariér odstranit. Mapovat je pomáhají také odborníci.

„Teď se nacházíme před plaveckým bazénem v Prachaticích. Je skvělé, že tu jsou parkovací místa hned u vchodu a je tu nájezd, i když podle mě trochu prudší. Šatna je bezbariérová s dobře vyřešeným sociálním zařízením,“ popisuje Alena Jančíková, ředitelka České asociace paraplegiků, která pomáhá odstraňovat bariéry v Prachaticích.

Problémem historických měst podle ní bývá například dlažba. „Dává se pořád historická dlažba, jsou tam velké díry, kostky, je to opravdu nepohodlné, i když v dnešní době se vozíky dají vylepšit různými elektropohony. Co si ale lidé pořád neuvědomují, že nás jako vozíčkáře nejvíc trápí, je to, že musíme neustále přemýšlet, kam si zajdeme na toaletu,“ říká.

Čtěte také

Mapování bariér je součástí plánu vyrovnání příležitostí pro osoby se zdravotním postižením. „Je to taková kuchařka pro zastupitele, kam město směřovat. Teď jsme si pozvali odbornici na odstraňování bariér Alenu Jančíkovou, která nám pomohla projet město, zmapovat trasy a připomínkovat místa, která ještě nemáme doladěná,“ vysvětluje Hana Rabenhauptová z městského úřadu.

Do konce února by měl být hotový dokument, který ukáže nejproblematičtější místa. „Na základě toho budeme moci žádat o finanční prostředky třeba ze státního fondu dopravní infrastruktury nebo různých ministerstev. Jenom na našem úřadě je potřeba udělat nový výtah, nové dveře, instalovat zvukové označení pro nevidomé,“ dodává Hana Rabenhauptová.

Na mapování bariér se ve městě podílela také veřejnost. Problematická místa pomáhali vytipovat děti, rodiče s kočárky i senioři.

Spustit audio

Související