Dechovky z pera skladatele Jaroslava Zemana a textaře Vladimíra Salčáka

8. duben 2021

Na dva tvůrce, kteří se narodili roku 1936, se zaměřuje tento díl pořadu Dechovkovinky. Ale zatímco první, skladatel Jaroslav Zeman, pětaosmdesátiny 6. dubna oslavil, druhý, textař Vladimír Salčák, je 5. dubna oslavit nemohl, neboť už osm let není mezi námi.

Skladatel Jaroslav Zeman se narodil v Horních Chvatlinách na Kolínsku. Jako pozounista a barytonista prošel celou řadou vojenských orchestrů. Dirigování vystudoval na pražské konzervatoři, byl dirigentem Posádkové hudby v Písku, pokračoval u Ústřední hudby Čs. Armády i Posádkové hudby Praha a po roce 1989 se stal náčelníkem proslulé Vojenské hudební školy v Roudnici nad Labem.

Po odchodu do důchodu mohl zúročit své obrovské zkušenosti. Naplno se věnoval skládání, aranžování, byl uměleckým vedoucím Velkého dechového orchestru spojů Kolín, pracoval v dramaturgické komisi festivalu Kmochův Kolín a věnoval se i korekturám v Kubešově hudebním vydavatelství. Před pěti lety dostal Jaroslav Zeman cenu ministerstva kultury za hudební aktivity v oblasti dechové hudby.

Textař Vladimír Salčák pocházel z Petrova u Strážnice. Jak sám říkával, rodinný vinohrad byl jeho konzervatoří i univerzitou. V učilišti ve Gbelích na Slovensku se vyučil vrtním horníkem, byl také velmi sportovně zdatný. Jeho umělecký záběr byl velice široký. Vladimír se stal nejen textařem, ale též skladatelem, publicistou, spisovatelem, redaktorem a konferenciérem.

Písně s jeho texty mají v repertoáru nejen moravské dechovky. Například kmenový skladatel Křídlovanky Jiří Pohnán s Vladimírem Salčákem navázal spolupráci až v závěru jeho života. Dříve ani nemohl – mezi těmito tvůrci byl věkový rozdíl 47 let. Přesto spolu stihli složit osm krásných písní. Jako perla se mezi nimi vyjímá táhlice Když louky zavoní, která také zaznívá v pořadu Dechovkovinky. Textař Vladimír Salčák zemřel 18. února 2013.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...