Daň z nemovitého majetku platí obvykle vlastník. Osvobozené jsou třeba pozemky v chráněných oblastech
Pokud jste vlastníkem nemovitosti a za poslední rok se na tom nic nezměnilo, nic jste nepřistavěli, neprodali, nekoupili, nedostali, nezdědili ani nepřevedli, pak můžete zůstat v klidu. Jestli je tomu ovšem naopak, zpozorněte – do 31. ledna jste povinni podat přiznání k dani z nemovitého majetku.
Finanční správa vám vypočte částku, s tou vás v následujících měsících seznámí a k 31. květnu ji budete muset zaplatit.
„Plátcem je vždycky vlastník nemovité věci. Dále to může být nájemce nebo pachtýř, ale pouze v případě, že má smlouvu se Státním pozemkovým úřadem, a nájemci veškerých pozemků před digitalizací, které jsou vedené ve zjednodušené evidenci. Když se na listu vlastnictví někdy objeví neznámý vlastník, tak je poplatníkem uživatel,“ vyjmenovává Miroslava Šetková, vedoucí oddělení majetkových daní Finančního úřadu pro Jihočeský kraj.
U všech pozemků, které jsou již překlopeny ze zjednodušené evidence do katastru nemovitostí, platí podle ní daň z nemovitých věcí vlastník. „Pokud budu mít pole a pronajmu ho někomu, stejně tu daň platím já jako vlastník. Pokud je ale vlastníkem Státní pozemkový úřad, pronajme ho fyzické osobě, tak to je jediná výjimka, kdy může být poplatníkem nájemce,“ upřesňuje.
Z některých nemovitostí se ale daň platit nemusí. „Osvobození se týká například ploch v chráněných krajinných oblastech. Dále pozemků, které jsou zaevidované na Státním zemědělském intervenčním fondu jako ekologicky významné prvky, to jsou remízky na úrodných půdách pro udržitelnost krajiny. Od daně jsou také osvobozené plochy mimo zastavěné území obce, které nelze vůbec využívat, třeba močály, mokřady, skály,“ uvádí Miloslava Šetková.
Celý rozhovor o dani z nemovitého majetku s vedoucí oddělení majetkových daní Finančního úřadu pro Jihočeský kraj Miroslavou Šetkovou si poslechněte online.
Související
-
Máte dům nebo pole? Nechte si je, radí v momentě rozjíždějící se krize odborník na investice
Svět se ocitá v pocovidové krizi. Ceny prudce rostou, stagnuje výroba, roztáčí se inflace. Lidé se začínají obávat o své peníze. Jaká je teď jejich hodnota, jak je uchovat?
-
Vlastnické bydlení je stále nedostupnější. Řešením může být členství v bytovém družstvu
Češi preferují bydlení ve vlastních bytech a domech, jenže to začíná být nedostupným luxusem. Skokové zdražení investic do nových bytů po Praze a Brně přichází do regionů.
-
Nejen opuštěné chaty a chalupy. Zloděje lákají i domy v satelitech, které se přes den vylidňují
Když zastaví u sousedů dodávka a její obsluha začne nosit věci, nemusí to znamenat, že se sousedi stěhují. Mohou to být zloději. Případy z praxe připomíná policejní mluvčí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.