Cvrnkání kuliček, vodění Jidáše, liščí neděle. Jarní hry a zvyky ukazuje velikonoční výstava v Jihočeském muzeu

8. březen 2024 11:08

Do časů našich prapředků přenese návštěvníky velikonoční výstava v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích. Vedle tradičních zdobených vajec a kynutého pečiva představuje staré hry. Děti si můžou třeba zahrát kuličky nebo roztočit káču.

„Káča je tradiční zvyk, který se udržoval od nepaměti. Možná dneska trošku pozapomenutý a je to škoda, protože je to opravdu zábavné,“ říká etnograf a kurátor výstavy Václav Holas, zatímco roztáčí káčů.

Výstava připomíná i další klasické hry jako čáru a cvrnkání kuliček. „Zvyk našich otců a dědů, který asi kvůli počítačovým hrám ustupuje. Přitom je to tak jednoduché, není nic snazšího než vyhloubit důlek a zahrát si tuto tradiční hru,“ komentuje Václav Holas.

Návštěvníci Jihočeského muzea poznají, že s příchodem jara ožívala nejenom příroda, ale i společenský život našich předků. „Ti lidé se už těšili po dlouhé zimě ven. Udělalo se teplo, děti mohly vyrazit z chalup a začaly venku hrát opravdu spoustu her. Tady máme jenom malou část,“ dodává kurátor.

Dále expozice představuje dosud živý zvyk udržovaný ve východních Čechách – vodění Jidáše. „Souvisí s tím, že když zvony obrazně řečeno odlétly zvony do Říma, chodilo se řehtat. A na Bílou sobotu chodila s dětmi vedoucí postava Jidáš, která vlastně symbolizovala odchod zimy. Když koleda skončila, figura se odstrojila a pálila se podobně jako smrtka,“ popisuje Václav Holas.

Vedle je liška a na stromě pověšené preclíky, to souvisí s takzvanou liščí nedělí. „Postní zvyk, který se dodržoval na Rakovnicku, Křivoklátsku. Tady ho sice doložený nemáme, ale dětem se určitě bude líbit. Maminky vždycky na liščí neděli napekly tajně preclíky a ráno děti vzbudily a řekly jim: Podívejte se, co pro vás v zahradě připravila liška. Tam na ně čekaly preclíky navěšené na stromech,“ vysvětluje kurátor.

Čtěte také

Nechybí ale ani zvyk, který se váže k jižním Čechám. „Převažoval zde zvyk německý, schovávání vajec do hnízd. To celé dělal velikonoční zajíček. Proto zde máme právě zajíce, který dětem připravuje koledu,“ ukazuje Václav Holas.

Výstavu doprovázejí ukázky lidových technik a řemesel. „Program začne už v sobotu, kdy paní Stará bude předvádět, jak se vyrábějí doudlebské straky. Potom paní Dominová ukáže výrobu takzvaných zlaťátek a následně program pokračuje až do pašijového týdne. Na Zelený čtvrtek bude paní Martykánová předvádět nejrůznější způsoby zdobení vajec a na Velký pátek jsou připraveny tradiční velkopáteční nitky,“ vyjmenovává etnograf Jan Šimánek.

Výstavu Velikonoční hry v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích doplňují předměty ze sbírek jako kraslice, tradiční kynuté pečivo, řehtačky a klapačky. Expozice bude k vidění do 1. dubna.

autor: Petr Kubát
Spustit audio

Související