Cvrnkání kuliček, vodění Jidáše, liščí neděle. Jarní hry a zvyky ukazuje velikonoční výstava v Jihočeském muzeu

Výstavu Velikonoční hry si v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích prohlédl Petr Kubát
Do časů našich prapředků přenese návštěvníky velikonoční výstava v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích. Vedle tradičních zdobených vajec a kynutého pečiva představuje staré hry. Děti si můžou třeba zahrát kuličky nebo roztočit káču.
„Káča je tradiční zvyk, který se udržoval od nepaměti. Možná dneska trošku pozapomenutý a je to škoda, protože je to opravdu zábavné,“ říká etnograf a kurátor výstavy Václav Holas, zatímco roztáčí káčů.
Výstava připomíná i další klasické hry jako čáru a cvrnkání kuliček. „Zvyk našich otců a dědů, který asi kvůli počítačovým hrám ustupuje. Přitom je to tak jednoduché, není nic snazšího než vyhloubit důlek a zahrát si tuto tradiční hru,“ komentuje Václav Holas.
Návštěvníci Jihočeského muzea poznají, že s příchodem jara ožívala nejenom příroda, ale i společenský život našich předků. „Ti lidé se už těšili po dlouhé zimě ven. Udělalo se teplo, děti mohly vyrazit z chalup a začaly venku hrát opravdu spoustu her. Tady máme jenom malou část,“ dodává kurátor.
Dále expozice představuje dosud živý zvyk udržovaný ve východních Čechách – vodění Jidáše. „Souvisí s tím, že když zvony obrazně řečeno odlétly zvony do Říma, chodilo se řehtat. A na Bílou sobotu chodila s dětmi vedoucí postava Jidáš, která vlastně symbolizovala odchod zimy. Když koleda skončila, figura se odstrojila a pálila se podobně jako smrtka,“ popisuje Václav Holas.
Vedle je liška a na stromě pověšené preclíky, to souvisí s takzvanou liščí nedělí. „Postní zvyk, který se dodržoval na Rakovnicku, Křivoklátsku. Tady ho sice doložený nemáme, ale dětem se určitě bude líbit. Maminky vždycky na liščí neděli napekly tajně preclíky a ráno děti vzbudily a řekly jim: Podívejte se, co pro vás v zahradě připravila liška. Tam na ně čekaly preclíky navěšené na stromech,“ vysvětluje kurátor.
Čtěte také
Nechybí ale ani zvyk, který se váže k jižním Čechám. „Převažoval zde zvyk německý, schovávání vajec do hnízd. To celé dělal velikonoční zajíček. Proto zde máme právě zajíce, který dětem připravuje koledu,“ ukazuje Václav Holas.
Výstavu doprovázejí ukázky lidových technik a řemesel. „Program začne už v sobotu, kdy paní Stará bude předvádět, jak se vyrábějí doudlebské straky. Potom paní Dominová ukáže výrobu takzvaných zlaťátek a následně program pokračuje až do pašijového týdne. Na Zelený čtvrtek bude paní Martykánová předvádět nejrůznější způsoby zdobení vajec a na Velký pátek jsou připraveny tradiční velkopáteční nitky,“ vyjmenovává etnograf Jan Šimánek.
Výstavu Velikonoční hry v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích doplňují předměty ze sbírek jako kraslice, tradiční kynuté pečivo, řehtačky a klapačky. Expozice bude k vidění do 1. dubna.
Mohlo by vás zajímat
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Dovolání proti osmiletému vězení. Případ Čecha, který raboval na Ukrajině, putuje k Nejvyššímu soudu
-
Analýza preferencí: Okamurova SPD vítězí v trendech druhý měsíc v řadě, pozice Motoristů je vratká
-
Soumrak liberální demokracie? Jsme na prahu změny světového řádu, vysvětluje politoložka
-
‚Stratkomu‘ pod Foltýnem je rok. Kritiku sklízí hlavně od politiků, hokej jako hodnota se nelíbí ani odbornici