Čtyři sály až pro 1200 diváků má mít nová divadelní budova v Českých Budějovicích

14. leden 2020 14:30
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Hudební komedie Don G v Jihočeském divadle propojuje operu s činohrou

Až 1200 diváků by mohla pojmout nová budova pro Jihočeské divadlo a Jihočeskou filharmonii v Českých Budějovicích. Ve čtyřech sálech by se paralelně hrálo divadlo pro děti, činohra pro dospělé a koncertní vystoupení.

Studii na nový multifunkční dům na Mariánském náměstí představilo v pondělí divadlo společně s českobudějovickým magistrátem.

O stavbě se v Budějovicích mluví už od 60. let minulého století. Podle ředitele Jihočeského divadla Lukáše Průdka teď nazrál čas. „Hlavním důvodem je to, že máme čtyři soubory, nějaký repertoár a dostatečný prostor nám nenabízí ani historická budova divadla ani Dům kultury Metropol,“ vysvětlil.

Studii na novou budovu pro divadlo i Jihočeskou filharmonii objednal a zaplatil Nadační fond Jihočeského divadla. Za 800 tisíc korun ji vypracovala renomovaná německá společnost Bühnenplanung Walter Kottke.

Její zástupce Andreas von Graffenried představil dvě varianty. První počítá s tím, že by činohra zůstala v rekonstruované historické budově Jihočeského divadla a všechny ostatní soubory a filharmonie se by se přesunuly do nového objektu.

Druhá varianta navrhuje přesunutí všech souborů a orchestru do nové budovy na Mariánském náměstí, která by měla k dispozici čtyři sály.

„Jedná se o velký sál pro balet, operu a filharmonii, který by měl kapacitu 550 míst. Další sál pro činohru by byl velikostí srovnatelný se sálem v historické budově Jihočeského divadla, pojal by asi 350 diváků. A pak by vznikly dvě menší scény – jedna pro komorní hry, podobně jako nynější scéna Na půdě, a druhá pro Malé divadlo. Každá by měla kapacitu zhruba 150 míst,“ popsal Andreas von Graffenried.

Čtěte také

Se studií se teď seznámí městští i krajští zastupitelé. „V roce 2021 by mělo město vypisovat urbanisticko-architektonickou soutěž na podobu Mariánského náměstí a nové divadelní budovy,“ upřesnil náměstek primátora Juraj Thoma.

Předpokládané náklady na tuto soutěž jsou podle něj 8 až 10 milionů korun. „Z větší části to ponese na svých bedrech rozpočet města České Budějovice, ale současně jednáme i s Jihočeským krajem, zda by už v této fázi město podpořil,“ dodal Juraj Thoma.

Zřizovatelem filharmonie je totiž Jihočeský kraj. Ten by se také společně s městem a státem měl podělit o financování samotné stavby. Odhadované náklady jsou zhruba 2,4 miliardy korun.

Podle spoluautora studie Andrease von Graffenrieda by se mohlo začít stavět v roce 2024 a práce by trvaly tři roky. Ředitel divadla Lukáš Průdek doufá, že v květnu 2027 přestřihne v nové budově slavnostní pásku.

Spustit audio

Související