Čím vyšší věk, tím významnější je podle etikety oslava narozenin

13. říjen 2018

Jsou rodiny, v nichž se slaví každé narozeniny. Jinde se více připomínají jen kulaté narozeniny. Podle etikety platí: Čím vyšší věk, tím je oslava významnější. Jak ji uspořádat?

Před oficiálnější oslavou narozenin je vhodné rozeslat pozvánky. „Uvedeme nejenom informace o datu a místu konání, ale také programu. Můžeme přiložit třeba i fotografii oslavence z mládí, tím už začíná odlehčená atmosféra,“ radí odbornice na etiketu Alena Špačková.

 Když má někdo šedesátiny, může si podle ní sezvat stovky hostů a slavit ve velkém stylu.

Přípitek na takové oslavě pronáší například partner nebo dítě. Proslov ale má být vždy stručný. „Žádná ironie, sarkasmus, pokud vzpomínám na něco, co bylo těžké, tak jenom zlehka. Ideální je domluvit se s ostatními řečníky, co kdo bude říkat, aby to bylo zajímavé, všichni měli chuť to poslouchat. Nesmí to být blábol, musím si od začátku říct, na co se soustředím, a pak se mi povede stručná, výstižná a možná i vtipná řeč,“ zdůrazňuje Alena Špačková.

Ke kulatým narozeninám dále patří hudba, zábava, hry v rámci fyzických a psychických možností oslavence.

„Taková oslava nás spojuje. Sejde se několik generací, uvědomíme si, že existujeme společně, že se vzájemně ovlivňujeme. Oslavy jsou mezníky v našem životě, které odlišují všední dny od těch slavnostních, aby nám život neproplul mezi prsty,“ uzavírá Alena Špačková.

Spustit audio

Související