Čím vyšší věk, tím významnější je podle etikety oslava narozenin
Jsou rodiny, v nichž se slaví každé narozeniny. Jinde se více připomínají jen kulaté narozeniny. Podle etikety platí: Čím vyšší věk, tím je oslava významnější. Jak ji uspořádat?
Před oficiálnější oslavou narozenin je vhodné rozeslat pozvánky. „Uvedeme nejenom informace o datu a místu konání, ale také programu. Můžeme přiložit třeba i fotografii oslavence z mládí, tím už začíná odlehčená atmosféra,“ radí odbornice na etiketu Alena Špačková.
Když má někdo šedesátiny, může si podle ní sezvat stovky hostů a slavit ve velkém stylu.
Přípitek na takové oslavě pronáší například partner nebo dítě. Proslov ale má být vždy stručný. „Žádná ironie, sarkasmus, pokud vzpomínám na něco, co bylo těžké, tak jenom zlehka. Ideální je domluvit se s ostatními řečníky, co kdo bude říkat, aby to bylo zajímavé, všichni měli chuť to poslouchat. Nesmí to být blábol, musím si od začátku říct, na co se soustředím, a pak se mi povede stručná, výstižná a možná i vtipná řeč,“ zdůrazňuje Alena Špačková.
Ke kulatým narozeninám dále patří hudba, zábava, hry v rámci fyzických a psychických možností oslavence.
„Taková oslava nás spojuje. Sejde se několik generací, uvědomíme si, že existujeme společně, že se vzájemně ovlivňujeme. Oslavy jsou mezníky v našem životě, které odlišují všední dny od těch slavnostních, aby nám život neproplul mezi prsty,“ uzavírá Alena Špačková.
Související
-
Přípitek před svatební hostinou podle českých zvyklostí pronáší otcové a svědek
Svatbě a pravidlům a tradicím, které s ní souvisí, se věnujeme už v několikátém díle pořadu Návod na etiketu. Tentokrát se zaměříme na to, co následuje těsně po obřadu.
-
Jak správně jíst špagety, kuřecí stehno a rakvičku se šlehačkou?
Při jídle narážíme na řadu momentů, kdy si nejsme úplně jisti, co dělat, aby vše bylo v souladu s etiketou. Několik pravidel proto připomíná odbornice Alena Špačková.
-
Návštěvě, která u nás přespává, bychom měli vždy uvolnit samostatný pokoj
Do našeho domu nepřicházejí jen hosté ze stejného města, ale i lidé zdaleka. Pokud přijmou pozvání třeba i na několik nocí, neměli bychom zapomenout na pravidla etikety.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.