Cesta Pavla Chlouby ke kořenům brambor

Dožene snachu k pláči. Tak se jmenuje brambora, která se používala jako test budoucích nevěst

Kde jsou vlastně kořeny brambor, jedné z nejdůležitějších plodin? Tuto otázku si položil zahradník Pavel Chlouba a vydal se do Jižní Ameriky, pravlasti všech brambor. Jeho expedice přináší řadu zážitků a překvapení, které rovnou z dalekých krajů zprostředkovává posluchačům Českého rozhlasu.

Jedním z hlavních impulzů pro mou cestu do Peru za bramborami byla jakási informace, že se v této zemi nachází obrovské množství starých odrůd této užitkové rostliny. Jednotlivé informace se poněkud lišily, ale každá uváděla řádově tisíce odrůd.

Když jsem cestu plánoval, mluvil jsem o ní s kamarády a známými. Mnozí byli překvapeni, že jsem si vybral poněkud nudný cíl, další říkali něco o bláznivém nápadu, neboť si neuměli dost dobře představit, co může být na bramborách tak zajímavého, aby si kvůli nim někdo udělal tak neobvyklý výlet.

Doufal jsem, že se alespoň trochu mýlí a také že se mi povede ty nepřesné informace týkající se množství odrůd alespoň částečně upřesnit. Myslím, že jsem na dobré cestě, protože ve čtvrtek 22. listopadu jsem navštívil Mezinárodní centrum brambor v Limě, kde registrují a udržují největší světovou sbírku brambor.

Původních, tedy velmi starých odrůd mají 4355. Všechny pocházejí z území And. Z tohoto obrovského množství celkem 2694 odrůd pochází z Peru.

Jednotlivé odrůdy se od sebe liší barevností, tvarem, velikostí i chutí. Další významné rozdíly nejsou vidět pouhým okem, ale jsou velmi podstatné – biochemické složení, vitalita a odolnost vůči nepříznivým faktorům. Ve sbírce v Limě je ukryta neuvěřitelná genová pestrost, která může mít pro další generace klíčový význam.

Dáte si tlapku pumy? Jména odrůd jsou půvabná

Odrůdy původních brambor často nesou velmi půvabná jména, většina z nich je v jazyku kečua, což už samo o sobě vyjadřuje dávné tradice, navíc tato jména hezky znějí. A to nejenom v původním jazyce, ale i v překladu. Posuďte sami – ze sortimentu starých odrůd je to například tlapka pumy, červená Leona, černá Leona nebo krásná žena z údolí.

V Mezinárodním centru brambor v Limě v Peru registrují a udržují největší světovou sbírku brambor

Nejvíce mě pobavil název velmi hrbolaté odrůdy, která se v překladu jmenuje „dožene snachu k pláči.“ Tradice říká, že právě tuto bramboru používaly budoucí tchýně na otestování šikovnosti nastávající synovy manželky. Ještě před svatbou musely mladé dívky, které měly zájem o sňatek, tuto hlízu hezky oškrábat. Když se jim to nepovedlo, brambora je dohnala k pláči a ze sňatku nebylo nic.

Tuto bramborou jsem osobně ochutnal. Snědl jsem ji uvařenou ve slupce i s tou slupkou a k pláči jsem nikoho nedohnal. Byla výborná!

Pohled na směs bramborových hlíz je zajímavý i z estetického hlediska. Ta jejich pestrost a rozmanitost mě zcela fascinuje. Z celkového množství jsem viděl jenom zlomek, ale i ten mě přesvědčil o tom, že svět brambor je fascinující.

autor: Pavel Chlouba
Spustit audio

Související