Být pamětníkem konkrétních událostí je pro kronikáře výhoda

Obec Černá v Pošumaví
Obec Černá v Pošumaví

Pan František Záhora je kronikářem obce Černá v Pošumaví. Jeho práce vyniká precizností a daleko přesahuje běžné povinnost zapisovatelů událostí.

V Černé jsme byli už v minulém pořadu, kdy nám někdejší ředitel státního statku a zároveň kronikář vyprávěl, jak se k psaní kroniky dostal.

Čtěte takéV 70. letech vinili pana Záhoru z politické nečinnosti. Tak začal psát kroniku Černé v Pošumaví

Některé události si pan Záhora pamatuje autenticky, k jiným usilovně hledal a hledá relevantní informační zdroje. Příkladem jsou témata kolem německého obyvatelstva, Benešových dekretů a následný odsud a také osidlování novými přistěhovalci.

Rok 1977

V roce 2012 zapsal kronikář informace o roce 1977. A nebylo to náhodou. „Tenkrát, jak se říkalo, se muselo všechno splnit. A tenkrát se skutečně podařilo všechno splnit, byly vysoké výnosy.“

Svým zápisem zároveň dokazuje úroveň služeb v tehdejší Černé v Pošumaví. V obci byl lékař obvodní, dětský a ženský, v turistické sezóně nepřetržitá služba pohotovostního lékaře. „Ve škole se učilo 82 dětí, dnes jich tam je 30. Obec měla 920 obyvatel, což je historicky nejvíce.“

Sudety, vysídlení, osídlení

Černá v Pošumaví, obec v českém pohraničí, patřila k oblastem, kde roky před válkou žili Němci. A dotklo se jí také vysídlování původního německého obyvatelstva po II. světové válce.

I tyto dějiny má pan František Záhora, kronikář obce, zmapované a zná řadu konkrétních lidských příběhů.

Spustit audio
autor: Český rozhlas České Budějovice|zdroj: Český rozhlas

Související