Bylo vám loni horko? Rok 2018 byl v Českých Budějovicích historicky nejteplejší
Ráno jaro, odpoledne léto, vpodvečer podzim a večer a v noci zima. Takto se nám v poslední době velmi často vystřídají v průběhu dne roční období třeba i několikrát. Určitě jste si toho všimli.
Stejně tak jste si mohli všimnout, jak se v poslední době stále častěji mluví o teplotních maximech i minimech a překonávání rekordů. Děje se s počasím něco zvláštního, nebo je to normální?
Meteorolog František Vavruška z českobudějovické pobočky Českého hydrometeorologického ústavu nepovažuje překotné střídání počasí na jaře za nic mimořádného. „Aprílovým počasím se míní, že se střídá slunce a déšť a jsou výkyvy teplot, třeba minulou neděli jsme měli dvacet stupňů a v pondělí už bylo jenom osm. To je tím, že se mění situace, rozdíly mezi dnem a nocí jsou na jaře úplně typické,“ říká.
Přesto poslední dobou velmi často slýcháme o rekordech a překonaných maximech. „Už v únoru byla řada mimořádně teplých dnů, kdy byly rekordy překonány, ale já musím upozornit, že se jedná o rekordy ke konkrétnímu datu a místu, takže to není zase tak obtížné překonat. Něco jiného je rekord třeba pro daný měsíc nebo celé léto. Druhá věc je, že média rekordy zajímají, je to docela vděčné téma, hodně se o tom píše,“ komentuje František Vavruška.
Uplynulý rok ale rozhodně rekordní byl. „Rok 2018 byl jako celek v Českých Budějovicích historicky nejteplejší. To znamená od roku 1886, kdy se tu začalo se soustavným měřením,“ potvrzuje meteorolog.
Další rekord drží jižní Čechy už devadesát let. V roce 1929 byla v Litvínovicích naměřena absolutně nejnižší teplota u nás – mínus 42,2 stupňů Celsia.
Meteorologům volají i lidé, kteří plánují svatbu. Předpověď je ale spolehlivá maximálně na čtyři dny
Počasí a průtok vody v řekách na ploše zhruba 12 tisíc kilometrů čtverečních sledují pracovníci Českého hydrometeorologického ústavu v Českých Budějovicích. V budově v městské čtvrti Rožnov neustále připravují aktuální předpovědi a také odpovídají na zvídavé dotazy.
Může být překonána? „Tak velký mráz se může znovu vyskytnout, ale ze statistik je zřejmé, že právě tato zima byla opravdu mimořádná, byly kruté mrazy po celé střední Evropě. Myslím, že není příliš velké riziko, že se to bude opakovat, ale samozřejmě nemůžeme to vyloučit,“ odpovídá František Vavruška.
Údaje o velice nízkých teplotách, které dostáváme ze známých šumavských lokalit, nejsou podle něj úplně vypovídající. „Tam jsou měření svým způsobem specifická. Teploměry jsou umístěny v lokalitách, kde se dá očekávat velice nízká noční teplota, jsou to slatě nebo mrazové kotliny. V posledních letech tam klesaly teploty až k mínus čtyřiceti stupňům, ale nejsou to úplně standardní měření,“ dodává.
Meteorologové jsou schopní určit počasí maximálně na sedm až devět dnů dopředu. Vydat předpověď na sezónu nebo celý půlrok podle nich opravdu nelze.
Související
-
Lovec mrazů stále věří, že jednou padne rekord -42,2°C z...
„Všechno to začalo tím, že jsem se v roce 1974 přistěhoval na Šumavu z Beskyd,“ vypráví Antonín Vojvodík, amatérský meteorolog, přezdívaný lovec mrazů.
-
Mají modely a moderní přístroje. Přesto se předpověď počasí bez člověka neobejde
Jejich hlasy slyšíte každý den ve vysílání Českého rozhlasu České Budějovice. Prozrazují, jestli bude pršet, nebo svítit slunce. Kde ale vlastně meteorologové pracují?
-
Vráž u Písku je známá teplotními rekordy a lázněmi. Můžete tu...
Lázeňský areál s novogotickým zámkem a rozlehlým parkem patří k dominantám obce Vráž u Písku. Právě tady se při svém prázdninovém putování zastavil pořad Česko - ze...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.