Lovec mrazů stále věří, že jednou padne rekord -42,2°C z Litvínovic

10. únor 2018

„Všechno to začalo tím, že jsem se v roce 1974 přistěhoval na Šumavu z Beskyd,“ vypráví Antonín Vojvodík, amatérský meteorolog, přezdívaný lovec mrazů.

„Narodila se nám tenkrát dcera a tak jsem brzo ráno vyrážel na kole poznávat hory, třeba kolem třetí ráno. Jednou v červenci jsem takhle dojel na Horskou Kvildu a tam byly za úsvitu louky ojíněné. Nemohl jsem to pochopit, začal jsem se o to ale zajímat a zanedlouho poté už jsem budoval meteorologické měřící stanice,“ vysvětluje, jak se zrodil jeho koníček.

Uplynulo něco přes deset let a Antonínu Vojvodíkovi se podařilo na měřící stanici na Jezerní slati, zachytit v lednu úctyhodnou teplotu -41,6 stupňů Celsia. Ta je jen o 0,6 stupně vyšší než rekord z roku 1929 zaznamenaný v Litvínovicích u Českých Budějovic.

„V osmdesátých letech jsme spolu s nadšenci tady na Šumavě naměřili další nízké teploty, třeba na Březníku bylo -40,4 stupňů Celsia. Říkali jsme si, že to je jen otázka času, než pokoříme ten litvínovický rekord. Bohužel postupující oteplování pracuje proti nám, takže rekord zůstává nepřekonán,“ popisuje úskalí globální změny klimatu.

„Ale v nedávné době, v únoru roku 2012, jsme zaznamenali vpád arktického vzduchu a jedna z našich stanic naměřila -39,4 stupňů Celsia. Čili šance na mrazový rekord tu stále je,“ neztrácí naději.

Povídání s Antonínem Vojvodíkem nejen o počasí na Šumavě si můžete poslechnout v pořadu Jihočeši.

autor: Filip Černý
Spustit audio