Buty – Pískej si, pískej (1992)

16. listopad 2022

Ostravská skupina Buty už deset let nevydala žádné album, proto si zatím musíme vystačit s těmi z dřívějška. V tomto případě sáhneme nejhlouběji do historie této muzikantsky mimořádné party – až k debutové (a přitom v řadě ohledů vyzrálé) desce Pískej si, pískej.

Vyšla před třiceti lety a i pro dnešní ucho zcela nenásilně spojuje rockovou přímočarost s jazzovým feelingem, folkovou hravostí a popovou chytlavostí.

Tato chytře vymyšlená rozevlátost je mimochodem pro Buty jakousi hudební konstantou. Stejně jako smysl pro poťouchlý humor v textech, hráčská suverenita a celkově svérázný přístup k závodění hudebních škatulat na tuzemské scéně.

Buty jsou prostě originál, k tomu se skutečným darem psát a hrát písničky, které zní vstřícně a přitom v sobě skrývají řadu skladatelských nápadů nejen „na první dobrou“.

autor: Martin Schuster | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

  • Wabi Daněk – Rosa na kolejích (1984)

    První listopadové hudební zastavení pojmeme tentokrát i jako vzpomínku na písničkáře Wabiho Daňka, který právě v tomto podzimním měsíci odešel do věčných folkových lovišť.

  • Karel Plíhal – Nebe počká (2004)

    Josef Kainar proslul především jako básník, ale jeho kladný vztah k hudbě nebyl žádným tajemstvím. V roce 2004 mu deskou Nebe počká vysekl poklonu písničkář Karel Plíhal.

  • Olympic – Ulice (1981)

    Ulice z roku 1981 je prostředním z tria konceptuálních alb, jimiž se skupina Olympic zkoušela přihlásit k populárnímu trendu tematických desek zahraničních rockových hvězd.

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.