Olympic – Ulice (1981)

10. srpen 2022

Deska Ulice z roku 1981 je prostředním z tria konceptuálních alb, jimiž se skupina Olympic zkoušela přihlásit k populárnímu trendu tematických desek zahraničních rockových hvězd. V rámci svých i společenských možností, dlužno dodat.

Někdejší reprezentanti jiskřivého českého bigbítu se totiž museli popasovat se svou novou rolí tolerovaného pop-rockového tělesa na pokraji středního proudu.

Olympický sound i výraz z 80. let už v sobě nemá ani klukovskou jiskru, ani humor, a pohříchu nepřekypuje ani množstvím hudebních nápadů. Je to však celkem poctivé pop-rockové řemeslo, jakkoliv místy trpí tak trochu profesorským uspokojením, daným hlavně nedostatkem uměle umlčené konkurence.

autor: Martin Schuster | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

  • Olympic – Želva (1968)

    Kytarista, skladatel a zpěvák Petr Janda oslavil osmdesátiny a brzy si připomene i stěží uvěřitelných šedesát let na scéně. Po všechny roky je spoután se skupinou Olympic.

  • Pavel Dobeš – Zátiší s červy (1990)

    Albu Zátiší s červy vládnou všechny písničkářské trumfy Pavla Dobeše – cit pro jazyk, slovní hříčky, originální rýmy a nečekané pointy, ostravský dialekt, velká fantazie.

  • Flamengo – Kuře v hodinkách (1972)

    Nejlepší album v dějinách českého bigbítu – to je vizitka, která mluví sama za sebe. Patří k nahrávce z konce roku 1971, jež na černém vinylu vyšla o rok později.

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?