Carole King – Tapestry (1971)

13. září 2023

O písničkovou náplň hudební půlhodiny Kulatá muzika se tentokrát postará americká skladatelka a zpěvačka Carole Kingová. Respektive její Tapisérie, tedy album Tapestry, které v průběhu posledního půlstoletí překonalo všechny ženské popové rekordy, tak jak si je hudební průmysl sčítá a násobí.

Především ale kdysi pomohlo k prolomení mýtu o takřka výlučně mužských schopnostech psát a nahrávat autorsky silné a interpretačně upřímné desky.

Carole jej nahrála v roce 1971 a naplnila ho písněmi, které drží pohromadě, avšak obstojí i samy o sobě. Mají výrazné melodie, dobré texty a dalece překračují obvyklý popový standard i v tom, že působí jako upřímné výpovědi.

Tento pocit umocňuje právě Caroleina interpretace neškolené zpěvačky, která nijak nezakrývá drobné technické nedostatky, ale o to víc nese posluchači – jak se s oblibou říká – své srdce na dlani.

Opomineme-li dlouhodobé zásobování jiných zpěváků superhity – ať už to byla v 60. letech dívčí skupina Shireless, zpěvák Bobby Vee, kapely The Chiffons a The Monkees, či dokonce chůva jejích dcer Little Eva – stojí druhá kariéra Carole Kingové hlavně na písničkách z alba Tapestry.

autor: Martin Schuster | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

  • The Eagles – Desperado (1973)

    V hudební půlhodince Kulatá muzika budeme tentokrát podávat vybrané menu. Zavzpomínáme totiž na skupinu výjimečnou z mnoha hledisek. Už jenom pro její stylový záběr.

  • Genesis – We Can´t Dance (1991)

    Genesis. Tohle biblické jméno označuje jednu z nejúspěšnějších pop-rockových kapel všech dob. Prodala přes 130 milionů alb a zajímavá je i díky pozoruhodnému vývoji tvorby.

  • Annie Lennox – Diva (1992)

    Britská zpěvačka Annie Lennox se od hitově úspěšných elektropopových songů dua Eurythmics posunula k více sofistikovanému a oduševnělému hudebnímu i pěveckému výrazu.

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.