Žlutý pes – Psí kusy (Ty nejlepší kousky) z roku 2002

10. květen 2023

Historie kapely Žlutý pes se píše od roku 1978, kdy se parta muzikantů z líhně pražské Hanspaulky zformovala kolem zpěváka a textaře Ondřeje Hejmy.

Svého vrcholu popularity dosáhla v 90. letech, nejen díky uvolnění poměrů, doširoka otevřeným možnostem prezentace, „šťavnatým“ koncertům, ale i písničkám, jež bezpochyby snesou označení hity. Ať už jde o skladby Sametová, Modrá je dobrá, Náruživá, Indiánská dýmka míru a další.

Byť se sestava Žlutého psa v čase proměňovala, vždy si držela kredit kapely, jež umí hrát zemitou rockovou muziku s poctivě vybarvenými kytarovými riffy a sóly – i zpěvákem, co nevelký rozsah nahrazuje přirozeným chlapským výrazem a texty, kterým nikdy nechybí nadhled.

Slyšet je to i z alba Psí kusy, které nejen v podtitulu, ale i v obsahu shrnuje to nejlepší z repertoáru kapely.

autor: Martin Schuster | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

  • Katapult – Katapult (1978)

    Skupinu Katapult můžeme současně označit za jasně čitelnou hudební značku i legendu lidového rocku. Parta kolem tahouna Oldy Říhy vždy produkovala jednoduchý boogie-rock.

  • Krausberry – Poslední nádražák (2022)

    Bluesrocková kapela Krausberry, vzešlá z legendární muzikantské scény pražské Hanspaulky, je parta orientovaná hlavně na živé hraní – tedy nejzákladnější hudební podstatu.

  • Buty – Pískej si, pískej (1992)

    Skupina Buty už roky nevydala album, proto si zatím musíme vystačit s těmi z dřívějška. V tomto případě sáhneme nejhlouběji do historie této muzikantsky mimořádné party.

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...