Katapult – Katapult (1978)

19. duben 2023

Skupinu Katapult můžeme současně označit za jasně čitelnou hudební značku i legendu lidového rocku. Parta kolem nezdolného tahouna Oldy Říhy vždycky produkovala jednoduchý boogie-rock postavený na pár akordech a poněkud dřevorubeckém zpěvu, ale taky vždycky oplývala energií do muziky zažraných nadšenců, kteří se s tím „moc nemažou“.

Jejich debutová deska – pojmenovaná prostě Katapult a pořízená jako koncertní záznam – vyšla v roce 1978 a poprvé zaregistrovala zvláštní fenomén: kapelu, nad kterou trochu ohrnuje nos odborná kritika, ale o to víc ji miluje většinové publikum.

Málokdo v čase vydání alba tušil, že tu Katapult bude i za dalších 45 let. Byť už z původní sestavy zbyl jen zarputilý rocker Říha. Ale je to tak. A je taky pořád nemálo pamětníků, kteří na jejich nekašírované a vlastně v jádru prosté písničky nedají dopustit.

autor: Martin Schuster | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

klasika.jpg

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?