Budulínek, inspirace antikou i čajové konvice. Sochař Miroslav Oliva vystavuje svá díla v Bechyni
Sošky inspirované starověkým Řeckem, zvířata v originálním pojetí, ale i čajové servisy zaplnily Mezinárodní muzeum keramiky v Bechyni. Začala tam výstava uznávaného českého sochaře Miroslava Olivy. Alšova jihočeská galerie ji uspořádala k autorovu životnímu jubileu.
„Bude mi sedmdesát, tak jsem připravil retrospektivní výstavu. Mám dva takové oddíly tvorby – užitná keramika a drobná plastika,“ říká sochař Miroslav Oliva ve výstavním sále Mezinárodního muzea keramiky v Bechyni.
K vidění je tu například socha nazvaná Budulínek. „To je čirá inspirace lištičkou a Budulínkem. Byl jsem v Barceloně v Picassově muzeu a tam mě zaujal takový pes. Tak jsem si ho nakreslil a trošku jsem se na mistrovi povozil a udělal jsem si lištičku s Budulínkem,“ usmívá se autor.
V jeho dílech je patrný i vliv staré tvorby. „Sochařství antiky je velice krásné. Na tom je krásné, že je to postava a na ní naaranžovaná drapérie. Naše oděvy se dělí, máme sako, kalhoty, ale zkuste udělat chlapa v saku. To je vždycky nepříjemné,“ komentuje.
Miroslav Oliva zobrazuje i zvířata, někdy ve zvláštní kombinaci – například kůň a sova. „To je vzpomínka z dětství. Alois Mikulka, brněnský malíř a spisovatel, napsal knížku Aby se děti divily, a tam jsou opravdu pohádky k podivení. A já jsem si vzpomněl na stříbrokoníčka a hihisůvičku, kteří předstoupili před kněze a chtěli se vzít,“ vysvětluje.
Jeho zvířata mají až legrační výraz. „Moje technika je poněkud zvláštní. Zabořím špejle do polystyrenu a na těch špejlích modeluji, což mi dovolí udělat věci, které by z té keramiky asi jinak těžko šly,“ prozrazuje.
V části s užitým uměním Miroslav Oliva vystavuje konvice a porcelánové hrnky. „Tady toho moc nevymyslíte. Prostě ta konvice musí sloužit, musí mít specifický tvar, musí dobře téct. Ale každý keramik vám řekne, že až pec rozhodne. Je to vždycky trochu napětí. Samozřejmě už mám zkušenosti a někdy mám radost, někdy menší,“ dodává.
Výstava děl Miroslava Olivy nazvaná Synergie hmoty potrvá v Mezinárodním muzeu keramiky v Bechyni do 12. ledna.
Související
-
Vzácná středověká díla i moderní umění ukazuje nová stálá expozice Alšovy jihočeské galerie
Chrámem, kruhem, strání. To je název nové stálé expozice Alšovy jihočeské galerie. Ve Wortnerově domě v Českých Budějovicích představuje gotické umění a meziválečná díla.
-
Obrazy Aleše Slavíka, který využívá i techniky starých mistrů, zaplnily sál Staré radnice v Táboře
Návštěvníci Husitského muzea v Táboře mohou znovu vidět díla výtvarníka Aleše Slavíka. Výstava se jmenuje Nová tvorba a muzeum ji uspořádalo k autorovým 75. narozeninám.
-
Muzeum keramiky v Bechyni opustilo po letech zámek a přestěhovalo se do nových prostor
V opraveném bývalém domě služeb nově sídlí Mezinárodní muzeum keramiky v Bechyni na Táborsku. Pobočka Alšovy jihočeské galerie se tam přestěhovala ze zámeckého areálu.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Oděvy a obuv v Česku bezprecedentně zdražily. Oproti Německu je to výrazný rozdíl, říká ekonom
-
‚99 procent euforie a procento obav.‘ Damašek slaví na prahu nejasné budoucnosti, říká novinář Boháč
-
‚Lepší sloužit, než utíkat.‘ Mladí Ukrajinci stojí před dilematem, zda nastoupit na vojnu, nebo odejít
-
Čeští hokejisté slaví druhé vítězství na Švýcarských hrách, ve Fribourgu porazili domácí tým 2:0