Budějovický rozhlas otevřel dveře. Lidé se podívali do studia přímo během vysílání, do archivu a užili si koncerty
Zákulisí Českého rozhlasu České Budějovice mohli zájemci poznat v sobotu 20. května. Den otevřených dveří nabídl prohlídky studií, setkání s moderátory a tvůrci pořadů, hudební vystoupení i program pro děti.
Den otevřených dveří se uskutečnil opět po roce a přilákal stovky lidí. Při komentovaných prohlídkách budovy je rozhlasáci zavedli například do archivu, kde technik předvedl, jak se v minulosti stříhaly zvukové pásky. To doplnily ukázky současné práce se zvukem a také návštěva hlavního studia přímo během živého vysílání.
Ve studiovém sále zněla hudba. Program otevřelo Plánské houslové kvarteto moderátorky Heleny Hýnové, dále vystoupila country kapela Weekend a na závěr Rozhlasový swingový orchestr. Během dne také návštěvníky pobavila beseda s komikem Milošem Knorem.
Pro děti byl připravený program v činoherním sále, vyzkoušely si hru se zvuky, textem a svým hlasem. Nechyběl rozhlasový fotokoutek a kvíz. V rozhlasové kavárně si lidé prohlédli výstavu, která vznikla k letošnímu významnému výročí 100 let vysílání Českého rozhlasu.
„Přijeli jsme z Litvínovic, protože vaše rádio posloucháme. Vzal jsem syna a rozhodli jsme se, že se podíváme do rozhlasu a uděláme si hezký den,“ řekl jeden z návštěvníků.
Podle vedoucího programu Českého rozhlasu České Budějovice Martina Schustera je osobní kontakt s posluchači důležitý. „Rozhlasová práce je svérázná v tom, že člověk něco připravuje, ale svoje publikum nevidí. Díky Dnu otevřených dveří máme odezvu, připomínky, poznámky i pochvaly. Takže jsme rádi, ale zároveň nasloucháme a bereme si z toho něco do budoucna,“ vysvětlil.
Související
-
Přístavbu v ulici U Tří lvů využívá budějovický rozhlas od roku 1972, studia vznikla jako dům v domě
Jihočeské rozhlasové vysílání začalo 5. května 1945 dvouhodinovým přenosem pražského povstání. Pravidelný program mělo českobudějovické studio už od osvobozování města.
-
Moderátor ranního vysílání toho musí zvládnout mnohem víc než jen mluvení
Jednou z nejdůležitějších součástí rozhlasového vysílání je jeho ranní program. Ten má v českobudějovickém rozhlase od pondělí do pátku na starosti moderátor Luboš Voráček.
-
Písničky pro radost vysílá budějovický rozhlas už 50 let. Stohy dopisů nahradila elektronická přání
Nejstarším a zároveň nejposlouchanějším pořadem Českého rozhlasu České Budějovice jsou Písničky pro radost. Gratulace spojené s dechovkou zní z éteru už od roku 1969.
Nejnovější zprávy
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.