Borovany dostaly své jméno podle okolních borových lesů. Na ty odkazují i dřívější německá označení

Víte, kterému městu se v minulosti říkalo německy Forbas, Forbes, Forelbas či jehož obyvatelé byli hanlivě označováni jako „borové šišky“? Jedná se o Borovany u Českých Budějovic.

Svým názvem odkazují na četné borové lesy. Těch tady v minulosti zřejmě rostlo velké množství. Německá označení pravděpodobně vycházejí ze slova Föhre, jež v překladu znamená borovice.

Borovany patří k nejstarším písemně zaznamenaným lokalitám na Českobudějovicku, neboť se objevují již v listině knížete Bedřicha z roku 1186. V někdejší vesnici byl ve druhé polovině 15. století zbudován augustiniánský klášter, krátce nato byly Borovany povýšeny na poddanské městečko a v roce 1973 obdržely status města.

Plody okolních lesů v současnosti připomíná tradiční slavnost Borůvkobraní, která se koná v létě a každoročně přitahuje tisíce návštěvníků.

Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář Tomáš Hunčovský.

autor: Zdeněk Zajíček | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.