Archeologové potvrdili, že ostatky nalezené v kostele budějovického kláštera patří prvnímu převorovi, a vrátili je zpět
Během slavnostní bohoslužby v Českých Budějovicích se do obnovené pohřební niky vrátily ostatky prvního převora dominikánského kláštera Jindřicha Libraria. Kosti tohoto osobního zpovědníka krále Přemysla Otakara II. našli archeologové v roce 2020 v kostele Obětování Panny Marie a detailně je prozkoumali.
„Dutina pod oltářem obsahovala lidské pozůstatky. U části jsme potvrdili, že se jedná o prvního převora českobudějovických dominikánů Jindřicha Libraria. Na toto místo se ukládaly většinou velice významné osobnosti a antropologický rozbor přiřkl ostatky muži, který zemřel v 64 letech a měřil 182 centimetrů,“ uvádí archeoložka Zuzana Thomová.
V absolutním datování se odborníci dostali až do roku 1288. Dosud se uvádělo, že Jindřich Librarius zemřel v roce 1281. „To je samozřejmě rozpor, ale ten údaj o roce 1281 je opis písemných pramenů a tady máme přírodovědnou metodou doloženo, že Jindřich zemřel skutečně trochu později,“ říká Zuzana Thomová.
Ostatky se v dřevěném relikviáři vrátily do obnovené pohřební niky. „Schrána je nová a uvnitř je celkem šest ostatků. Jedná se o obratle, stehenní kost, část kosti pánevní a horní část lebky,“ popisuje archeoložka.
Průzkum klášterního kostela v Českých Budějovicích začal už v roce 2018. O rok později našli archeologové s pomocí sondy v gotické nice první dřevěnou schránku s ostatky. Po odborných expertizách se ale ukázalo, že uložené lidské a zvířecí kosti pocházejí ze 16. a 17. století. Nemohlo tedy jít o ostatky Jindřicha Libraria.
„Až v roce 2020 jsme šli ověřovat tu mnohem menší anomálii, která se nachází na úrovni dlažby dnešní kostelní lodi. A tam byla objevena rozpadlá dřevěná schrána a také kosterní ostatky,“ vypráví geoinformatik Jiří Šindelář.
Čtěte také
Průzkum inicioval před pěti lety kardinál Dominik Duka. „Je to významné i pro jižní Čechy, protože budějovický klášter v době středověku i baroka hrál důležitou náboženskou a také kulturní úlohu,“ vysvětluje.
Právě Dominik Duka sloužil slavnostní mši, v jejímž závěru se ostatky prvního převora vrátily do obnovené pohřební niky. Uskutečnila u příležitosti 758. výročí založení města. 10. března roku 1265 král Přemysl Otakar II. vydal zakládací listinu českobudějovického dominikánského kláštera a zvíkovský purkrabí a lokátor města Hirzo přidělil dominikánské provincii pozemky pro výstavbu kláštera.
Českobudějovické biskupství rozhodlo, že nika zůstane přístupná veřejnosti, aby si lidé mohli osobnost prvního převora stále připomínat. Zastupitelé navíc na svém posledním zasedání schválili, že část Zátkova nábřeží dostane nově jméno po Jindřichu Librariovi. Jde o 267 metrů dlouhý úsek od Hroznové ulice po Solnou bránu.
Související
-
410 let po smrti Petra Voka vyvrátili archeologové další legendu. V hrobce našli rožmberské zlato
Archeologové definitivně ukončili výzkum hrobky, ve které spočinul Petr Vok. Nepřístupnou pohřební komoru ve Vyšším Brodě nepřetržitě monitorovali uplynulých deset let.
-
Poklad se skrýval ve zdi budějovické lékárny. Dvě mince, které si „ulili“ zedníci, jsou dnes v muzeu
Máte doma staré mince? Ukažte je zkušeným numismatikům. To radí Jiří Chvojka, který odhadoval hodnotu nálezů v Jihočeském muzeu mnoho let. Rukama mu prošly i pravé poklady.
-
Časová schránka z makovice budějovické klášterní věže skrývala staré dokumenty
Schránka z makovice věže na Piaristickém náměstí v Českých Budějovicích vydala své tajemství. V úterý dopoledne ji snesli primátor Jiří Svoboda a biskup Vlastimil Kročil.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Von der Leyenová je odtržená od reality. Evropa se bude pět let dále propadat, tvrdí Dostálová
-
Odrazujeme malé dlouhodobé pronajímatele. Je pro ně výhodnější nabízet byt na Airbnb, říká Prokop
-
Několik hodin po začátku příměří hlásí Izrael střelecké incidenty a mrtvé Libanonce
-
Ruská ekonomika se přehřívá, inflace roste. Válka Putinovi v jednu chvíli srazí vaz, věří analytik