I vozíčkáři mohou pozorovat a lovit zvěř v Sedlické oboře. Lesníci tam postavili dva bezbariérové posedy
Pozorovat a ulovit zvěř můžou v Sedlické oboře u Blatné na Strakonicku také vozíčkáři a lidé v pokročilém věku se zdravotním omezením. Dva speciální bezbariérové posedy tam nechaly vybudovat Lesy České republiky. Další podobná kazatelna vznikne na jaře u Telče.
„Vybudovali jsme poměrně dost prostornou dřevěnou budovu. Zrovna teď tu z okna vidíme jelena sika Dybowského, je to kapitální kus, se kterým počítáme do chovu. Z dalšího okénka můžeme zahlédnout daňčí zvěř, která kolem tohoto posedu ráda prochází,“ ukazuje v nové bezbariérové pozorovatelně odborník Jindřich Brožovský.
Dřevěná chatka je navíc skromně vybavená. „Je tady stůl, a protože jsme měli prostor, tak jsme sem umístili i malá kamínka. Lze si tu tedy nastavit určitý teplotní komfort,“ popisuje Jindřich Brožovský.
S myšlenkou vybudovat posedy pro vozíčkáře v Sedlické oboře si lesníci pohrávali už v minulých letech. Do konce to ale dotáhli až díky jednomu ze zaměstnanců Františkovi Horákovi. „Já mám bratra, který je celý život zapálený myslivec a už zhruba patnáct let je na vozíku,“ vysvětluje.
Právě proto František Horák dobře věděl, jaké parametry by pozorovatelna měla mít. „Před vchodem jsou betonové pásy, po kterých vozíčkář bez problémů vjede dovnitř. Dveře mají šířku 81 centimetrů a uvnitř je dostatek místa na různé otáčení, popojíždění,“ upřesňuje.
Druhý bezbariérový posed je na opačné straně Sedlické obory v jiném typu lesa. „Nachází se nahoře ve svahu, dole protéká vodoteč a kolem té vody se poměrně rádi procházejí divočáci. Tento posed je klasický, oproti tomu prvnímu menší, ale stále dostatečně prostorný na to, aby tu byla možná manipulace s vozíčkem,“ říká Jindřich Brožovský.
Další posedy pro tělesně hendikepované postaví Lesy České republiky do května v Roštejnské oboře nedaleko Telče na Vysočině.
Související
-
Jeleni, divoká prasata, daňci a srnky jsou k vidění v nové oboře v Píseckých horách
V Píseckých horách je nová obora. Na padesáti hektarech ji vybudovaly Lesy města Písku jako atrakci pro návštěvníky. Lesníci v ní ale budou chovat i trofejní zvěř.
-
Některé myslivecké spolky přišly o honitby. Pro starší myslivce to znamená konec činnosti
Letos končí nájemní období honiteb Lesů České republiky. Státní podnik proto vypsal výběrové řízení na desetiletý pronájem, ale 106 honiteb převezme do vlastní režie.
-
Mladých aktivních myslivců je málo. Některé spolky už kvůli tomu mají problémy s regulací zvěře
Některým mysliveckým spolkům hrozí zánik. Průměrný věk členů je totiž pětašedesát let. Aktivní myslivci jsou často v menšině, a proto jen obtížně zvládají péči o honitby.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Krácení solárních dotací? ‚Budeme lobbovat v Senátu a případně se obrátíme na Ústavní soud,‘ říká Lang
-
‚Jsme přesvědčeni, že na ně máme nárok.‘ Agrofert žaluje ministerstvo, stoplo mu dotace za 200 milionů
-
Spory gangů, změna identity. Boss ‚billboardové mafie‘ se v minulosti doznal k únosům
-
Manželé z Ostravy opravují podruhé vyplavený dům. ‚Konečně jsme začali topit a vysoušet zdi,‘ říkají