Antonín Pelíšek: Venkovské poradny v ohrožení

24. květen 2023

Hrozí nám prý konec venkovských hospod. Alespoň podle prognostiků, kteří věští budoucnost přes zvýšení DPH za točené pivo. Na vině je podle pivařů vláda, která nebere v potaz, že malé hospody fungují také jako poradny.

Pravda, poradců máme dost. Finančních, manželských, dluhových. Hromadu odborníků máme na výchovu dětí, životosprávu, na volnočasovou aktivitu, na správné držení těla a já nevím na co ještě. Ale někteří pořád chybí.

Třeba nedávno. V naší hospůdce nedaleko Českého Krumlova jsme otevřeli poradnu sexuologickou. Otevřel ji bývalý kovář Jirka, kterému nechce zabřeznout králice Božena. Vyspělý a dobře živený savec ne a ne otěhotnět.

Už několik měsíců ji přitom nosí k těm nejstatnějším samcům ve vsi. „Božena si trhá chlupy, staví hnízdo a pořád nic. Udělám ji na smetaně,“ prohlásil Jirka smutně.

Načež začala diskuze. „Samce musíš krmit tejden před připuštěním celerem,“ pravil jeden znalec. „Dobrý je, když jde měsíc do úplňku, když není moc horko, když jsou oba hladoví, rozpustit jim do pití acylpyrin,“ nesly se další zaručené rady.

Korunu všemu nasadil Pepa, zkušený chovatel domácího zvířectva. „Musí si oba vrznout přesně čtyřikrát po sobě. Ani víc ani míň. A při čtvrtým na ně písknout. Jak se leknou, výsledek je zaručenej,“ pravil sebejistě otec pěti dětí.

Netuším, kdo kdysi pískal na něj, ale napadlo mě, zda by nebylo dobré používat tuto metodu jaksi celostátně. A také, že bych těch vesnických poraden byla opravdu škoda.

autor: Antonín Pelíšek | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

  • Antonín Pelíšek: Století krystalky

    Už je to tak, Český rozhlas slaví 100 let od zahájení vysílání. Od května 1923 si mohou posluchači každý den ladit jeho programy a bavit se mluvenými pořady a hudbou.

  • Antonín Pelíšek: Jak soused opyloval

    Tak mi po roce zase kvete meruňka. Problém je ten, že už tři roky po sobě neměla skoro žádnou úrodu. Pupeny se pokaždé otevřou a po pár dnech květy spálí ranní mrazíky.

  • Antonín Pelíšek: Moudrá hesla

    Svět je lemovaný slogany, které nás ženou drát se vpřed, neohlížet se, plánovat kariéru, žít stylově. Vítězí jedině úspěch. Je cílem takového tažení štěstí, které hledáme?

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.