Antonín Pelíšek: Prokletý paragon
Cením si svobody a duševní rovnováhy. Mám zásadu nerozčilovat se nad konflikty, které neovlivním. Jako mezinárodní politiku, pandemii, nájezdy kobylek, zemětřesení, zbrojení nebo ceny energií. Takové věci beru na vědomí, ale neřeším.
Přesto mě v minulých dnech dostihl zážitek, který mě dokonale vykolejil. Šlo o paragon s údaji o zboží nakoupeném v jednom obchodním řetězci. Navštěvuji ho při cestě na chalupu.
Nákupy nekontroluji, paragony u kasy odmítám. Až tentokrát. Co kdybys položky pro jednou zkontroloval, našeptal mi ďábel. Důvěřuj, ale prověřuj, učil mě tchán s vědomím své profese.
A tak jsem po dojezdu do cíle nasadil brýle. Vše sedělo až na poslední údaj napsaný jako Gold 99 gramů za 49,90 korun. Nic takového jsem v tašce nenašel.
V noci jsem nezamhouřil oka. Co ta položka znamená? Nějakou kosmetiku nebo desetidekovou lahůdku? Třeba kaviár, který nejím? Jedinkrát si vezmu účtenku a tohle. Kolikrát už jsem tak dotoval řetězec? Šmejdi. Ta mladá prodavačka se podezřele usmívala a pořád se otáčela ke kolegyni. Všude se krade, všichni kradou.
Co vám mám povídat, víkend byl zkažený, v hlavě jak ve včelíně, dobrá nálada pryč. Při cestě domů jsem to už nevydržel a zastavil se v obchodu na informacích.
Raději všechno zkrátím. Je mi stydno. Onou záhadnou položkou byla instantní káva, jež stále ležela na zadním sedadle auta. A ponaučení? Už nikdy nechci vidět žádný paragon. V principu duševní rovnováhy.
Související
-
Antonín Pelíšek: Malí velcí literáti
„Tam na západě zhasíná tvůj život poslední. Tam splývá loď se soumrakem. Tam skončí každý z nás, buď králem, i když sám…“ To je ukázka z básně oceněné v soutěži.
-
Antonín Pelíšek: Zelený poklad Stromovka
Zná ji asi každý Jihočech. Českobudějovický lesopark Stromovka slaví letos 75 let od prvních vizí rekreačního využití podmáčených luk poblíž letiště.
-
Antonín Pelíšek: Krakonošova zahrádka
Vzpomínáte na líbezného Večerníčka Krkonošské pohádky? Přesně jako v Krakonošově zahrádce si připadala známá, když procházela Šumavou po zelené značce od Železné Rudy.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.