Alena Mornštajnová: Listopád. Co kdyby to v listopadu 1989 dopadlo jinak?
Nikdo neví, jak jiný by byl náš život, kdyby události listopadu 1989 měly jiný konec. Spisovatelka Alena Mornštajnová napsala příběh, který se mohl odehrát v naší zemi, kdyby se komunisté udrželi u moci. Drama obyčejné rodiny, kterou velké dějiny jedné noci rozdělí a postaví proti sobě.
Marie Hajná je kvůli účasti na demonstracích zatčena a odsouzena ke dvaceti letům vězení. Ví, že dlouhé roky neuvidí své dvě děti, a při životě ji udržují jen dopisy, které píše malé dceři. A také naděje, že se s oběma dětmi ještě někdy přece musí shledat.
Magdalena je jako malá holčička odebrána rodičům a umístěna do „ozdravovny“, v níž se vychovávají nové komunistické kádry. Osudy Marie a Magdaleny se jednoho dne protnou, ale zcela jinak, než si obě představovaly a přály.
Alena Mornštajnová
Alena Mornštajnová (1963) vystudovala angličtinu a češtinu na filozofické fakultě Ostravské univerzity. Žije ve Valašském Meziříčí. Pracovala jako lektorka anglického jazyka a překladatelka.
Napsat vlastní knihu byl léta její velký sen. Splnila si ho románem Slepá mapa, na němž pracovala přes deset let a který vyšel v roce 2013. „První knihu jsem psala, abych sama sobě dokázala, že to zvládnu. Splnila jsem si tím něco jako ‚životní cíl' a ostatní knihy jsou takovou příjemnou nadstavbou," prozradila v jednom rozhovoru Alena Mornštajnová.
„Jsem ráda, že mé knihy lidé rádi čtou, ale píšu prostě proto, že mě to těší, ponořím se do příběhu, přemýšlím o něm a na budoucí čtenáře v tu chvíli nemyslím," dodala.
V roce 2015 vyšel Hotýlek. Díky románu Hana (2017) se stala jednou z nejčtenějších současných českých autorek. Knížka byla přeložena do více než dvaceti jazyků.
Čtvrtým románem Aleny Mornštajnové jsou Tiché roky (2019), které se staly vítězem čtenářské ankety Kniha roku. Na jaře roku 2021 vydala svůj pátý román Listopád, dramatický příběh, který se mohl odehrát v naší zemi, kdyby se v roce 1989 komunisté udrželi u moci.
Podle všech zmíněných románů vznikly také rozhlasové četby na pokračování. Její zatím poslední knihou pro dospělé je román Les v domě, který letos na jaře vydalo autorčino domovské nakladatelství Host.
Alena Mornštajnová je zároveň autorkou několika knih pro děti. Její poslední novinka pro malé čtenáře Teribear – Tajemství modré krabice vyšla v loňském roce.
Související
-
Trojí leknutí Roberta Brůny. Horor Miloslava Švandrlíka o tom, že provokovat mrtvé se nevyplácí
Parta chlapíků se vrací z oblíbené restaurace. Cesta vede kolem hřbitova a někdo zavtipkuje o tom, jak se nebožtíci mají dobře. A Robert Brůna dostane velmi pošetilý nápad…
-
Dcera královská. Životní příběh Anežky České v podání Marty Vančurové a Radoslava Brzobohatého
Anežka Česká, dcera krále Přemysla Otakara I. a Konstancie Uherské, se měla vdát za nějakého významného evropského panovníka. Rozhodla se ale jít svou vlastní cestou...
-
Stanislav Beran: V koutě všeho. Příběh ze hřbitova o hrabání listí a stařence v červeném baretu
Na známém hřbitově v pražských Ďáblicích se odehrává povídka V koutě všeho. Vypráví o podzimním hrabání listí a stařence, která přišla hledat své mrtvé příbuzné.
Nejnovější zprávy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka