Ale největší šikula je hrabě Drákula aneb Halloween pod Světly ramp
Říjen se střídá s listopadem, a v tomto čase se slaví v našich končinách svátek Všech svatých a Dušiček. V anglosaském světě se zase leccos hlavně mezi dětmi a mládeží točí okolo Halloweenu.
Lapidárně řečeno, jsou to dny plné příšer a strašidel, záměrného strašení a povstávání podivných bytostí z temného příšeří. Ne, my vás rozhodně strašit nechceme, nepříjemností a občas i hrůz je současný svět plný. Máme pro vás přehlídku písničkových kuriozit, které chtějí – samozřejmě povětšině s nadsázkou – posluchače do světa upírů a nadpřirozených bytostí jen tak lehce vtáhnout, a to i s humorem.
Jakousi hymnou Halloweenu může být Monster Mash, Hrůzná kaše, s níž měl krátce před Dušičkami roku 1962 velký úspěch Bobby „Boris“ Pickett. Se skupinou The Crypt-Kickers se ocitl na dva týdny na čele amerického žebříčku.
Bobby Pickett byl prý velkým fandou Elvise Presleyho a byl potěšen, když mu kamarád pověděl, že si Elvis jeho úspěšnou skladbu poslechl. Ovšem jen do té chvíle, než dostal odpověď na doplňující otázku: Jak se mu líbila? „Elvis si myslí, že je to ta nejpitomější písnička, jakou kdy slyšel.“ No, nic – Presleyho nelichotivá slova velké oblibě Monster Mash nijak neublížila.
Čtěte také
Její interpret a spoluautor Bobby Pickett přišel na svět 11. února 1938 v Sommerville ve státě Massachusetts. V dětském věku chodil hojně do kina, vždyť jeho otec byl vlastníkem tohoto zařízení. Z filmových hvězd si nejvíce oblíbil krále hororů Borise Karloffa a už jako středoškolák jej uměl perfektně imitovat. Však se mu také od té doby říkalo „Boris“.
Svou specifickou schopnost uplatnil Pickett v „hororové“ písničce Monster Mash, kterou natočil ve spolupráci s šikovným producentem Garym S. Paxtonem, a její přijetí publikem také daleko předčilo očekávání tvůrců.
Ale těch i bizarních songů doprovázejících prazvláštní rej duchů, strašidel, černých koček, košťat, upírů, kostlivců, tedy všeho, co dokáže vyvolat strach, úlek či dokonce děs bude samozřejmě v halloweenském díle hudebního pořadu Světla ramp více.
Zazní třeba titulní písnička z legendárního komediálně-hororového seriálu Addamsova rodina v podání české vokální skupiny 4tet nebo vtipná Upírova píseň Ivana Mládka a jeho raného Banjo Bandu v podání Jana Antonína Pacáka: „…Ale největší šikula je hrabě Drákula, nejlíp kouše, nejlíp saje, nikdo na něj nevyzraje…“
Související
-
Zuzana Krónerová, Michal Horáček, Zdenek Merta i Fero Fenič vzpomínají na Hanu Hegerovou
„Milan Lasica a Jaro Filip napsali Čerešně pro herečku do televizní relace, tou herečkou jsem byla já. Potom jsme scénu zopakovali v divadle, kde byla i Hana Hegerová.“
-
To třeboňští pěšáci na lodích už jedou aneb Rybářská a zčásti jihočeská písničková pohoda
To třeboňští pěšáci na lodích už jedou. Ano, je to pravda, nastal pro ně čas, jak zpívali Ivan Zicha a Lída Pouzarová, tedy Minnesengři, v lidové písni V Třeboni na hrázi.
-
Od Věštkyně přes Surrealistickou krajinu až k Dobrým radám jubilanta Jiřího Suchého
Nikdy nepromítám do písniček osobní zkušenosti. Vzpomínám si, že když jsem napsal „naraž si bouřku do čela“, někteří lidé si mysleli, že jsem nešťastně zamilován. Naopak!
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.