A její jméno bylo Venuše. Dalo název plejádě písniček i velkému světovému hitu!

9. září 2024

V písničkách pod Světly ramp se objevuje Venuše jako jméno odvozené od římské bohyně lásky a krásy, ale také podle ní pojmenovaná planeta! Jinými slovy, můžete si poslechnout skladby s Venuší (i Věstonickou) od Michala Hrůzy a Kláry Vytiskové, Frankieho Avalona, brněnské skupiny Synkopy 61, Jimmyho Clantona a také kdysi populární holandské skupiny Shocking Blue.

Její největší atrakcí byla určitě pohledná zpěvačka maďarsko-francouzsko-německého původu Mariska Veres. Dcera věhlasného cikánského houslisty Lajose Verese byla sice hlavní ozdobou kapely Shocking Blue, ovšem jejím dominantním tvůrčím článkem byl kytarista a hráč na sitár Robbie van Leeuwen.

Kapela Shocking Blue opravdu šokovala svět mladých na konci šedesátých let velmi chytlavým songem Venus, tedy Venuše. A byl to dokonce v únoru roku 1970 hit číslo jedna v Americe a v té době největší historický hitparádový úspěch holandského interpreta.

S jeho původností to však nijak jednoznačné nebylo. Spíše naopak. Melodie Robbieho van Leeuweena velmi nápadně připomíná starší skladbu The Banjo Song folkového tria The Big Three s později slavnými „Mama“ Cass Elliot a písničkářem Time Rosem. Ale o tom málokdo věděl…

„Planoucí jako stříbrný plamen. Vrchol veškeré krásy a lásky. A její jméno bylo Venuše.“ To zpívala Mariska Veres, a tehdy to působilo opravdu věrohodně, když v tomto velikánském hitu z roku 1970 zpívala: „Jsem tvá Venuše, jsem žárem tvé touhy. Tehdy byla okouzlující.“ Bohužel, Mariska Veres už je skoro osmnáct let po smrti.

Hodně později vrátila tuto Venuši do vysokých pater hitparády londýnská ženská vokální formace Bananarama. Jak bylo běžné u velkých mezinárodních hitů v Čechách, tak i v tomto případě vznikla tuzemská verze, a ne jedna. K té, která zazní, napsal text Michael Prostějovský a ještě v roce 1970 Venuši natočila s orchestrem Václava Zahradníka Hana Zagorová.

autor: Jiří Kasal
Spustit audio

Související