29. únor 1904? Budějovické noviny psaly o odkladu stavby nádraží a problematickém „zarostlém otrhanci“

29. únor 2024

Světovou událostí číslo jedna byla 29. února 1904 rusko-japonská válka a z ní plynoucí obavy o zatažení Spojených států a Anglie do válečné vřavy. A na jihu Čech už tehdy řešili naši předkové něco podobného tomu, co známe ze současné doby. V dobovém tisku se probíral odklad stavby nádraží v Českých Budějovicích a také „zarostlý otrhanec plný nečistoty a hmyzu“, který se každodenně promenuje na náměstí.

Tak jako Horymír, který má v tento ten svátek, přeskakuje na Šemíkovi vyšehradské hradby, tak i 29. únor přeskakuje hradbu čtyř let v kalendáři.

Vybavíte si, co jsme zažívali v tento den, tedy 29. února, v roce 2020? Jeden den navíc máme v kalendáři jednou za čtyři roky, takže pokud si nevzpomenete, není divu.

A co teprve události, které nastaly před 120 lety? Pravda, to sice nikdo z nás nemohl zažít, ale redaktor Zdeněk Zajíček společně s editorem Ivanem Mlsem a Danielem Kovářem, ředitelem Státního okresního archivu v Českých Budějovicích, se to rozhodli zjistit v dobovém regionálním tisku.

Vydejme se tedy proti proudu času a prolistujme noviny sto a více let staré, které vyšly právě 29. února. Zkusíme porovnat události tehdejšího dne doma i ve světě s těmi současnými. Celou reportáž si poslechněte online.

Spustit audio

Související