Emil Hácha – příběh velké oběti. Jak dnes vnímat odkaz protektorátního prezidenta?
Velmi komplikovanou postavou české historie je Emil Hácha, který se narodil 12. července 1872 v Trhových Svinech. Prezident sloužící v nejtěžším období našeho novodobého státu byl odsouzený českou společností prakticky bezprostředně po konci války, ještě v posledních chvílích svého života.
Po roce 1989 se několik historiků odhodlalo vyprávět jeho příběh s důrazem na oběť, kterou svému národu Hácha přinesl, a odkaz lidskosti, již projevil ve snaze zachránit mnoho lidských životů.
V posledních letech tyto snahy o historickou rehabilitaci sledujeme kupříkladu ve vydání obsažné historické monografie Prezident lidskosti Víta Machálka nebo vzniku divadelní inscenace Emil čili O Háchovi Tomáše Jarkovského a Jakuba Vašíčka.
Sílí interpretace Háchova odkazu do podoby oběti, kdy stárnoucí a v důsledku nemoci fyzicky slábnoucí muž obětuje svou čest snaze hlavně zpomalit a oslabit nacistickým režimem neskrývaný plán na postupnou likvidaci a germanizaci českého národa. Více pozornosti dostává Hácha zachránce vězněných studentů, brilantní právník a hluboce věřící člověk.
Čtěte také
Rozhlasový dokument natočený k výročí 150 let od narození Emila Háchy si všímá například reakce umělců, kteří pod dojmem z nastudování divadelní inscenace věnovali osobnosti protektorátního prezidenta pamětní desku a rozhodli se po něm pojmenovat dvůr divadla D21. Sdílným prvkem pořadu jsou hlavně reálné situace, ve kterých současní lidé projevují vůli znovu a objektivně vykládat historii.
Záznam přednášky Josefa Tomeše vznikl na konferenci pořádané v červnu 2022 v Trhových Svinech, které se účastnil i publicista a historik David Hertl. Ten ovšem ve svých rozmluvách s autorem dokumentu poukazuje na nejednoznačnost všech soudů, kterými můžeme dnes Háchův odkaz hodnotit.
Díky archivním záznamům kupříkladu z projevů prezidenta Emila Háchy nabízí dokument historickou mozaiku, příběh načrtnutý v hrubých rysech, který je spíš nabídkou pro posluchače, podnětem, aby každý sám, získá-li chuť, pídil se po dalších informacích a odvážil se tvořit svůj vlastní výklad historie, současnosti, života.
Související
-
Kolaborant, nebo bezmocný člověk? Z jižních Čech pocházel jediný prezident – Emil Hácha
V Trhových Svinech se 12. července 1872 narodil Emil Hácha. Objektivně zhodnotit jeho prezidentskou éru v období protektorátu je však stále velmi těžké.
-
Karel Čurda – příběh velké zrady. Proč po atentátu na Heydricha udal své kamarády i další lidi?
Karel Čurda, rodák z Třeboňska, je zapsán jediným slovem – zrádce. V červnu 1942 dobrovolně navštívil úřadovnu gestapa a řekl všechno, co věděl o atentátu na Heydricha.
-
Až k Heydrichově autu se parašutisté dostali díky učiteli. Po atentátu si pro něj přišlo gestapo
Střelba, hluk a německé povely. To byly poslední zvuky, které ve svém životě slyšel Jan Zelenka Hajský. Když do bytu jeho rodiny vniklo gestapo, rozkousl kapsli s kyanidem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.