1200 vzorků piva! To chce kuráž, škvarky a čas…
Chodit promenádou za zvuku hudby, čepovat si vzorky a upíjet - to je asi představa, která se nám pojí s léčivými prameny a lázněmi. Na pivní festival jak do lázní zve mluvčí českobudějovického Výstaviště Michaela Čeňková.
Podobně ochutnávat ale budou moci i návštěvníci českobudějovického Pivního festivalu. V mezinárodní přehlídce, která u nás nemá obdoby, se od pondělí do pátku utká 1200 vzorků. V pátek odborná porota vynese verdikt v šestatřiceti kategoriích a zároveň otevře festival veřejnosti.
V čem je 32. ročník Zlaté pivní pečeti unikátní a jak se liší od ročníků covidových, popsala mluvčí Výstaviště České Budějovice Michaela Čeňková:
„Zajímavostí Mezinárodního pivního festivalu je to, že je to jediná akce, kterou jsme nemuseli v době koronaviru rušit. Protože v roce 2020 jsme na Výstavišti neměli žádnou akci, jenom pivní festival. On je tradičně v únoru a tehdy jsme ho stihli. A asi za týden, čtrnáct dnů nastala uzávěra všeho.“
Loni pořadatelé pro jistotu posunuli termín až na září, což se ukázalo jako prozíravé.
„I letos byly výhledy na únor všelijaké, a tak jsme pro pivní festival vybrali duben. Covid se teď už nejeví takovou hrozbou, ale zase je tu válka na Ukrajině. A Mezinárodního pivního festivalu se tradičně účastnily ruské, běloruské i ukrajinské pivovary. Loni to bylo dokonce 14 ukrajinských, 8 ruských a 1 běloruský. Letos z nich zbyl jen jediný ukrajinský,“ doplňuje Michaela Čeňková.
Přesto je letos vzorků i účastníků více než v loňském roce: ve 36 kategoriích soutěží 190 účastníků a jejich 1200 přihlášených vzorků. „Tentokrát ze zahraničních účastníků vede Slovensko s patnácti pivovary, na druhém místě je Německo se šesti, Polsko a Maďarsko má po třech, stejně jako třeba Brazílie. Dva pivovary zastupují Arménii a mezi exotickými účastníky je i jeden pivovar z Thajska.“
V degustaci se střídá na 400 odborných porotců
V degustaci se od pondělí do pátku – a to od rána do večera – střídá na 400 odborných porotců. Podle Michaely Čeňkové to chce znalost, zaujetí a zajídání. Na českobudějovickém Výstavišti to bývají škvarky, chleba a křupky. Ačkoli mezinárodní soutěž má svá pravidla, dohled a kritéria, vkus odborné poroty se od toho diváckého prý příliš neliší. „Lidé často vyberou v návštěvnické degustační soutěži velmi podobné výherce, jako odborníci,“ konstatuje Čeňková.
Soutěží se i v kategoriích cider a minerální voda. Premiéru mají letos ve veřejné části festivalu malé regionální pivovar mj. i z jižních Čech, anebo jeden plzeňský, který se pyšní zajímavými příchutěmi piv, včetně vůně whisky, jelikož výrobce nechává své pivo zrát v sudech po pálence.
Veřejná část začíná v pátek 29. dubna v 16:00 hodin na českobudějovické Výstavišti v pavilonu T1. Pokračuje v sobotu od 14:00. Program doplněný muzikou a soutěžemi s pivní tématikou potrvá po oba dny do jedné hodiny po půlnoci. V sobotu odpoledne budou návštěvníci také svědky slavnostního vyhlášení vítězů Zlaté pivní pečeti.
Michaela Čeňková, mluvčí Výstaviště České Budějovice
Kromě toho si lidé mohou přinést vlastní půllitr, pokud mají svůj oblíbený, a obejít si s ním výstavní stánky pivovarů.
„Instalovali jsme samoobslužnou myčku půllitrů, tak si budou moci půllitr před každým vzorkem opláchnout. Nikdo nebude mít ani hlad, protože stánky s burgry a dobrůtkami, které se k pivu hodí, budou také k dispozici,“ uzavírá mluvčí Výstaviště Michaela Čeňková.
Vstupenky jsou k mání on-line na webu českobudějovického Výstaviště, anebo klasicky na pokladnách. Navíc si o atraktivní lístky na Mezinárodní pivní festival můžete zasoutěžit i s námi – sledujte od úterý 26. dubna náš facebook!
Celý rozhovor s Michaelou Čeňkovou si poslechněte online.
Související
-
Jan Bauer je oficiálně nejplodnějším českým autorem všech dob. Napsal více než 200 knih
Felix Krumlowský, Vojtěch Fišer, Anna Březinová, Viola Slavíková – všechna tahle jména, respektive pseudonymy, označují jednu osobu. Novináře a spisovatele Jana Bauera.
-
Čtyři planety můžete v dubnu pozorovat na ranní obloze. Nepotřebujete ani dalekohled
V druhé polovině dubna můžete na obloze nízko nad jihozápadem pozorovat Merkur. „To je jediná planeta, která bude vidět večer, ostatní budou ráno,“ říká astronom.
-
Buru buru, poka poka. Inspirovat k tvoření nových slov chce ve zvukomalebné knize česko-japonský pár
Japonskou obdobu svátků jara připomíná knížka Hiromi Janštové – dívčím a uměleckým jménem Ogata – Slavnost květů s kocourkem Kosmosem. Pomohl ji vydat její český manžel.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka