Čtyři planety můžete v dubnu pozorovat na ranní obloze. Nepotřebujete ani dalekohled

24. duben 2022

V druhé polovině dubna můžete na obloze nízko nad jihozápadem pozorovat Merkur. „To je jediná planeta, která bude během měsíce dubna vidět večer, ostatní budou ráno,“ říká jihočeský astronom Miloš Tichý.

Venuši, Mars, Jupiter a Saturn bude podle něj možné pozorovat nad jihovýchodním obzorem. „Ty jasné hvězdičky na ranní obloze nejsou hvězdičky, ale jsou to planety. Když to vezmeme od západu směrem k východu, tak bude Saturn, pak Mars, pak nejjasnější Venuše a nakonec Jupiter,“ popisuje.

Mezi 24. a 28. dubnem bude kolem těchto planet přecházet Měsíc. „To bude takové poetické, hezké na pokochání. Nepotřebujete ani dalekohled, uvidíte to pouhým okem. Na konci měsíce, 30. dubna ve 22 hodin, bude konjunkce Venuše s Jupiterem, to znamená, že budou těsně nad sebou. Už 30. dubna ráno uvidíte, že se Jupiter k Venuši blíží, a nejlepší pozorování bude 1. května ráno,“ doplňuje.

autor: Filip Černý
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová