Zoologové pravidelně počítají netopýry na zimovištích na Šumavě. Zvířat je stále více
Hlavně je nevzbudit. To je zásada při sčítání netopýrů. Zhruba padesát jejich zimovišť na Šumavě a v jejím podhůří kontrolují zoologové národního parku. Z dat shromážděných v průběhu šedesáti let vyplývá, že se netopýrům na Šumavě daří.
„Musíme postupovat pomalu a potichu, abychom zvířata nerušili a abychom sečetli všechny netopýry, kteří tu jsou,“ šeptá zoolog Národního parku Šumava Luděk Bufka v jeskyni na Prachaticku.
„Tady hned na kraji máme jedince dvou druhů – netopýr velký a naproti netopýr ušatý. Ten má skutečně velmi dlouhé uši, které ovšem při zimování skládá podél těla a pod předloktí předních končetin,“ ukazuje.
Vzhledem k tomu, že se v posledních týdnech velmi oteplilo, zvířata se přeskupila. „Jsou blíž u vstupu,“ potvrzuje Luděk Bufka. Celkově je také na zimovištích netopýrů už méně než při prosincové kontrole.
Čtěte také
K nezbytnému vybavení zoologa při monitoringu netopýrů patří čelovka, ale také zápisník, kam si zapisuje všechny druhy, které už viděl. „Tady je netopýr vodní, jeden z našich běžnějších druhů, který je na této lokalitě typický. Můžeme si všimnout nožiček – chodidla, prstíky a drápky na zadní končetině jsou poměrně dlouhé, což je součást adaptace k lovu potravy těsně nad vodní hladinou,“ popisuje.
Populace netopýrů na sledovaných šumavských stanovištích podle Luďka Bufky postupně roste. „Na některých lokalitách došlo v posledních zhruba třiceti letech k poměrně podstatnému nárůstu. Ale záleží na tom, o jakém druhu konkrétně mluvíme. Je znám i občasný výskyt některých lokálně vzácných druhů, třeba netopýra brvitého nebo vrápence velkého, a zároveň víme o nástupu některých nových druhů, jako je netopýr nejmenší,“ uvádí.
Růst populace netopýrů souvisí hlavně se snížením chemizace a zlepšením životního prostředí.
Související
-
Netopýři jsou jediní savci přizpůsobení k aktivnímu letu, mnoho druhů žije i ve městech
Netopýři se dostali do bajek. pověr, mýtů i názvu operety. Protože vypadají zvláštně, tvrdilo se o nich hodně podivných nepravd. Dnes patří ke zvláště chráněným živočichům.
-
V šumavských lesích už loví celkem 36 vlků. Zoologové mapují, jak to ovlivní populaci jelení zvěře
Rostoucí populace vlka na Šumavě by mohla mít i pozitivní dopad. Vlci do svého jídelníčku zařazují jeleny a srnce, takže by mohli snížit jejich stavy, což uvítají lesníci.
-
Tisícovka nových dubů a lip může na jihu Čech zabránit vyhynutí kriticky ohroženého brouka páchníka
Poněšická obora u Hluboké nad Vltavou je bohatší o stovku dubů a ptačích třešní. Vysázeli je dobrovolníci, kteří se zapojili do projektu Life na záchranu brouka páchníka.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
ONLINE: Záplavy v Moravskoslezském kraji mají tři oběti. Jedna je z Krasovky, dvě našli hasiči v Krnově
-
Míková: Zasáhla nás kombinace povodní 1997 a 2002. Tři stoleté vody za 30 let je nebezpečný signál
-
Zlínský kraj: region prodchnutý podnikatelským duchem, folklórem a sousedskou pospolitostí
-
Povodně zmobilizovaly stovky obyvatel polské Nisy. V noci s hasiči a vojáky opravovali hráz