Ženy ve Švýcarsku se po mateřské nevrací naplno do práce. Společnost by na ně koukala skrz prsty

Matka, děti, rodinná snídaně, domácnost, rodina, mateřská dovolená, rodičovská, ilustrační foto
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Matka, děti, rodinná snídaně, domácnost, rodina, mateřská dovolená, rodičovská, ilustrační foto

Zažila příběh jako z milostného románu. Magdalena Liechti, rodačka z Českých Budějovic, odjela na dovolenou, potkala tam Švýcara a teď žije ve Švýcarsku ve městě Bern. Musela si ale zvyknout na spoustu rozdílů oproti České republice.

„Bez nadsázky můžu říct, že když tam člověk začne žít, tak nevychází z údivu. Já jsem tam přišla před třinácti lety a byla jsem třeba z Čech zvyklá dávat zámek přes volant. Manžel se smál, že tam se auta ani nezamykají,“ vypráví.

„Nebo jsem jednou ztratila peněženku, volala jsem manželovi, že potřebuji zablokovat karty a on říká: Uklidni se, jdi domů, dej si kávu, někdo ti tu peněženku přinese. A skutečně se to stalo,“ dodává Magdalena Liechti.

Magdalena Liechti

Obyvatelé Švýcarska podle ní nadevše ctí zákony a předpisy, ale zároveň v zemi platí zákonů hodně. „Člověk, kterému vadí, když je svázán předpisy, by tam žít nemohl,“ dodává.

Z českého pohledu jí připadá absurdní třeba nařízení, které určuje, že houby v lese můžete sbírat pouze v některé dny v týdnu. „Je to kvůli tomu, aby houby byly chráněné a dokázaly vyrůst, a samozřejmě Švýcaři mají omezený i počet kilogramů hub, které si můžete odnést,“ říká.

Zajímavé je, že podle statistik každý druhý Švýcar vstupuje do manželství s cizinkou. „Přemýšlela jsem, proč tomu tak je, a když pozoruji švýcarské ženy, dovoluji si říct, že Češky oproti nim opravdu mají větší smysl pro módu, vkus a hlavně nebojí se barev,“ komentuje Magdalena Liechti.

„Švýcarky jsou velmi praktické a nekladou moc důraz na to, jak vypadají. V porovnání s Českou republikou je tam z mého hlediska i sortiment v konfekci velmi fádní. Když si tam vezmu barevný šátek, tak už vyčnívám,“ doplňuje.

Ve švýcarských domácnostech dodnes přetrvává tradiční role ženy. „Pokud je matkou, přestává pracovat a pečuje o děti, manžela, dům. Neznám jedinou Švýcarku, která po mateřské dovolené nastoupila naplno do práce. To by se na ni i ta společnost dívala skrz prsty, že se nestará dobře o rodinu. Opravdu je to v nich zakořeněno,“ líčí Magdalena Liechti.

V zemi dokonce neexistují školní jídelny a družiny. „Děti chodí v poledne domů na oběd a vrací se na odpolední vyučování. Jídlo v poledne musí zajistit rodina. Pokud jsou děti větší, chodí ženy třeba na částečné úvazky do zaměstnání, ale žádná z nich opravdu nepracuje na sto procent,“ říká Magdalena Liechti.

Rodačka z Českých Budějovic žije s manželem ve Švýcarsku už třináct let, ale do Čech se pravidelně vrací a využívá to nejlepší z obou zemí. „Když jedu ze Švýcarska sem, tak vezu čokolády, sýry a kakao. Když jedu zpět, beru karlovarské oplatky, knedlíky a samozřejmě pivo,“ směje se.

Spustit audio

Související