Zemčata, zampáky, kobzole a bobáky, to vůbec nejsou hanlivé výrazy, naopak
27.01.2023 Zelené světy s Hankou Šoberovou a Pavlem Chloubou
Probereme použití, výhody, nevýhody i rozmnožování přísavníku trojprstého a navíc se trochu pomazlíme s češtinou Jana Svatopluka Presla. Zalistujeme jeho knihou a v návaznosti na to si představíme rostliny nazvané aron, caladium nebo tacca. Připravila Hanka Šoberová a Pavel Chlouba.
Kromě zahrádkářských rad na základě dotazů od posluchačů si můžete udělat chvilku pro odpočinek a ponaučení. Poslechněte si náš rodný jazyk popisující zemědělsko-zahradnický svět v roce 1848:
„Zemčata, zampáky, kobzole, bobáky a další jmenovaná dozajista zasluhují první místo mezi všemi bambulinami, protože u velikého dílu Evropy a Starého světa ve množství převelikém se sázejí."
To je jen krátká ukázka z dnes už unikátní knihy Počátkowé rostlinoslowí z roku 1848 od Jana Svatopluka Presla. Delší text o historii a původu brambor uslyšíte v originálním znění právě v aktuálních Zelených světech. A dobře se pobavíte.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.