Zelená střecha na panelovém domě v Táboře ochlazuje budovu a vytváří příjemné mikroklima
Tábor je jedním z prvních měst v republice, které vybudovalo zelenou střechu na obytné výškové budově. Jedná se o dvanáctipatrový panelový dům v Berlínské ulici na Sídlišti nad Lužnicí. Novinka pomáhá nejen proti vedru a suchu, významně prodlužuje i životnost střechy.
„Na panelovém domě je udělaná zelená střecha. Jsou tu koberce z rozchodníku, což jsou suchomilné rostliny, které nepotřebují žádnou extra závlahu. Pod rostlinami je substrát, ze kterého berou vlhkost a živiny. Kraje střechy jsou obsypány kačírkem kvůli zatížení, aby vítr neodnášel ten substrát a květiny,“ popisuje stavební technik společnosti Bytes Tomáš Ebert.
Zelená střecha vznikla díky úkolu najít způsoby, jak lépe hospodařit s dešťovou vodou. Jedno z nejlepších řešení podle jednatele Bytesu Ondřeje Semeráka nabízí právě zelené střechy. „Benefity pro nás jsou jednoznačné. Předpokládáme zlepšení mikroklimatu ve vrchních patrech,“ uvádí.
„Panelové domy kvůli své elektroinstalaci nejsou moc dělané na to, aby každý měl svoji vlastní klimatizaci. Díky tomu, že se zlepší mikroklima v horních patrech, dojde ke zlepšení životních podmínek obyvatel. V současné době toto zkoumáme, budeme porovnávat teploty v tomto a vedlejším domě, abychom zjistili reálný přínos,“ dodává.
Čtěte také
Dalším benefitem je až dvojnásobné prodloužení životnosti střechy. „Zvláště třeba tady na tom vysokém objektu budeme zamezovat co největšímu slunečnímu svitu na plášť střechy, tím pádem degradaci střešní krytiny. Předpokládáme, že střecha bez nutnosti další rekonstrukce vydrží až jednou tolik,“ říká Ondřej Semerák.
Přínosem je i estetická hodnota zelených střech, na které je u nižších domů hezký pohled. Zelené střechy lze vybudovat na plochých i šikmých střechách. Důležitým faktorem je nosnost střechy, kterou posoudí statik.
I zelená střecha podle Tomáše Eberta vyžaduje především zpočátku občasnou péči. „Není to úplně bezúdržbové, i když se nepředpokládá žádná dodatečná extrémní péče. Střecha je nepobytová, máme tu pouze chodníčky, aby operátoři, kteří tu mají antény, po zeleni nešlapali,“ doplňuje.
Podle jednatele Bytesu Ondřeje Semeráka bude zelených střech na městských domech přibývat. Vždy se bude ale jednat o investici spojenou s rekonstrukcí původní staré střechy, kterou je třeba tak jako tak udělat.
Související
-
V Tučapech je málo pitné vody. Schází hlavně o víkendech, kdy do obce přijíždí stovky chalupářů
V Tučapech na Táborsku chybí kvůli suchu pitná voda, obec ji vozí v cisternách. Na vině je podle vedení obce kůrovcová kalamita, po které zbyl vykácený kus lesa.
-
Sedm jihočeských projektů na zadržování vody v krajině se uchází o ocenění v soutěži
Inspirativní projekty, které ochlazují naše města a pomáhají zadržovat vodu v krajině, hledá soutěž Adapterra Awards. Do letošního ročníku je přihlášeno přes sto účastníků.
-
Křižíkova elektrárna v Táboře, která dlouhá léta chátrala, dostane nový život
Lidé v Táboře se pustili do záchrany Křižíkovy elektrárny. Ta před 119 lety sloužila k výrobě stejnosměrného proudu pro první elektrifikovanou železniční trať v Čechách.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Analytička Klímová: Češi bývají nespokojení. Jsme teď na úrovni Slovinců. Ale chudší než před 5 lety
-
Skvělý sjezd Ledecké ve Svatém Antonu. Česká lyžařka obsadila třetí místo, zvítězila Brignoneová
-
Motoristé do parlamentních voleb v koalici nepůjdou. Nevyloučili ale podporu Šlachty a Svobodných
-
Požár v LA už spálil území velké jako dvě pětiny Prahy. Počet obětí se zvýšil na 11, říká český konzul