Křižíkova elektrárna v Táboře, která dlouhá léta chátrala, dostane nový život
Lidé v Táboře se pustili do záchrany chátrající Křižíkovy elektrárny. Ta před 119 lety sloužila k výrobě stejnosměrného proudu pro první elektrifikovanou železniční trať v Čechách, která propojovala Tábor s Bechyní. Město zatím do rekonstrukce investovalo 16 milionů korun a technickou památku během léta představuje veřejnosti.
Slavné muzikálové melodie v podání symfonického orchestru Bolech doprovodily premiérové otevření Křižíkovy elektrárny pro veřejnost. Prohlédnout si ji přišla Zuzana Királyová. „Výborné, já to jenom vítám. Takový prostor tady chyběl a spojuje to přírodu, řeku, umění, kulturu a spojuje to lidi,“ komentovala.
Parní elektrárnu nechal v roce 1903 postavit vynálezce a podnikatel František Křižík. Vyprojektoval ji hlavně kvůli napájení železniční tratě elektřinou, protože ve městě nebyl jiný zdroj k dispozici. „Bylo to myšleno tak, že ve dne tato elektrárna zásobovala energií dráhu a v noci osvětlení města, takže dvě mouchy jednou ranou,“ uvádí dopravní historik Karel Zeithammer.
Čtěte také
Elektrárna ukončila svůj provoz v polovině minulého století, později sloužila jako městská kotelna. Tu si ze svého dětství dobře pamatuje i jeden z členů pracovní skupiny na záchranu elektrárny Marek Slabý. „S kluky z okolí jsme prolézali všechny prostory, které prolézt šlo. Velmi dobře si pamatuji, jak jsme ve vyhaslém komíně udělali oheň a já jsem přišel domů otrávený kouřem, takže zážitků s elektrárnou mám skutečně mnoho,“ vypráví.
Chátrající elektrárna má za sebou první fázi rekonstrukce. Město zároveň oslovilo renomované architektonické ateliéry, které podle starosty Štěpána Pavlíka navrhnou finální podobu industriálního areálu.
„Nechceme to pokazit a udělat tam nějaké obludárium nebo Disneyland. Chceme něco, co by opravdu sedělo k tomu historickému odkazu. Příkladů, že staré nevyužívané průmyslové stavby mají nějaký nový život a náplň, je po republice a světě celkem dost,“ dodává starosta.
V elektrárně by měla vzniknout expozice věnovaná osobnosti Františka Křižíka, galerie s koncertním sálem a kavárna.
Související
-
Už desítky let usiluje Tábor o výstavbu jižního obchvatu. Proti projektu ale zároveň vznikla petice
Lidé v Táboře předali radnici petici proti výstavbě jižního obchvatu města. Jsou pod ní tři stovky podpisů odpůrců projektu za téměř 900 milionů korun.
-
Nová rozvodna elektrické energie ochrání Tábor a okolí před masivními výpadky
Přes 140 milionů korun zaplatila energetická společnost za novou velkou rozvodnu elektřiny, která začala fungovat v Táboře. Zlepší odolnost v případě rozsáhlého výpadku.
-
Bývalá čistírna a prádelna v Českém Krumlově se změnila v komunitní a kulturní centrum
Před rokem 1989 tam bývala čistírna a kanceláře, teď zanedbaný rozlehlý dům v českokrumlovské Hradební ulici opět ožívá. Spolek Prádelna tam pořádá akce, zapojuje i místní.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
ONLINE: Ukrajina tvrdí, že v Kurské oblasti zajala první severokorejské vojáky. Vyslýchá je
-
Analytička Klímová: Češi bývají nespokojení. Jsme teď na úrovni Slovinců. Ale chudší než před 5 lety
-
AfD zvolila Weidelovou kandidátkou na kancléřku. Proti straně demonstrovalo kolem 10 000 lidí
-
Motoristé do parlamentních voleb v koalici nepůjdou. Nevyloučili ale podporu Šlachty a Svobodných