Bývalá čistírna a prádelna v Českém Krumlově se změnila v komunitní a kulturní centrum

18. září 2021 08:12

Před rokem 1989 tam bývala čistírna a kanceláře, teď zanedbaný rozlehlý dům v českokrumlovské Hradební ulici znovu ožívá. Spolek Prádelna tam pořádá akce, zapojuje ale i místní obyvatele. Ti se sami podílejí na obnově a mohou prostory využívat přes den třeba jako kancelář.

„Ocitli jsme se v největším sále, který tato rozlehlá budova má. Je to jeden z prostor, které máme teď pronajaté,“ ukazuje Martin Zeman ze spolku Prádelna prosvětlenou místnost s velkými okny v budově bývalé čistírny v českokrumlovské Hradební ulici.

„Tento prostor slouží ke všemu, co tady chceme dělat, tedy výstavy, koncerty, různé debaty, ale zároveň slouží jako komunitní centrum. Snažíme se, aby sem lidé přišli i odpoledne a prostě tu jen pobyli, případně tu třeba pracovali na notebooku,“ vysvětluje.

Prostor se pořád upravuje a zvelebuje. „Město nám vyšlo vstříc v tom, že nám nechali vybudovat záchody. To se zdá jako banální věc, ale pro provoz jakékoli instituce je to prostě základ. Teď máme za úkol dát vše dohromady, zasklít okna, pak se pustíme do omítek, které byly opadané i různě posprejované,“ líčí Martin Zeman.

Ukazuje také pódium, na kterém už vystoupilo v uplynulých týdnech a měsících několik kapel „Ještě máme další dva malé prostory. Dole je zřízená dílna, ta je prostě nutná právě proto, že se pořád něco opravuje, a pak mámě ještě horní část, kde je zase zázemí třeba pro kapelu,“ popisuje.

Čtěte také

Původně byly v horní části budovy kanceláře, dole čistírna, prádelna a přidružené provozy. „V 90. letech to zaniklo. Budova byla hodně dlouho opuštěná. Nedá se úplně říct, že chátrala, ale je poznamenaná tím časem, kdy se tu nedělo vůbec nic,“ doplňuje Martin Zeman.

Objekt vlastní Českokrumlovský rozvojový fond. Spolek Prádelna je v něm v nájmu. Finance získává z dobrovolných darů, ale i z grantů.

Podle nezávislého radního Ivo Janouška Prádelna zajímavě doplňuje krumlovskou kulturní scénu. „Je to průmyslový objekt v centru města, jakých není mnoho. Do budoucna může být velmi zajímavým kulturním centrem pro určitou cílovou skupinu, které zase obohacuje celý ten program,“ říká.

Během podzimu bude Prádelna v Českém Krumlově hostit například Večer otevřených galerií nebo Den Architektury.

autor: Petr Kubát
Spustit audio

Související