Zdenek Merta u klavíru, také s hitem S písní lesů, vod a strání

21. listopad 2023

Předloni spatřila světlo světa pozoruhodná knížka Zdenek Merta u klavíru s připojeným cédéčkem k autorovým sedmdesátým narozeninám. Známý skladatel a klavírista píše o svém vztahu ke skladbám, jejichž je autorem, a vzpomíná na ně z různých úhlů pohledu.

Vlastně je to pro Zdenka Mertu, který mimochodem před čtyřmi roky koncertoval s hobojistou Vilémem Veverkou v rámci  Vlídných tónů live U Tří lvů, první sólové album – všech devatenáct skladeb bylo pro tuto příležitost nově nahráno.

V zajímavých vokálních i instrumentálních interpretacích se kromě autora natáčení v roli hostů zúčastnili Vojta Dyk, Zora Jandová, Esther Mertová, Ondřej Pivec, Vilém Veverka, Jakub Jedlinský a další.

Nás ve Vlídných tónech zajímají právě instrumentální skladby a komentář k nim od Zdenka Merty.

Vedle jeho muzikálových a filmových melodií na CD najdete i hit S písní lesů, vod a strání. To je první skladba zařazená na hudební album spojené s knihou Zdenek Merta u klavíru, Natočil ji v roce 1974 Petr Rezek s kapelou Kardinálové vedenou právě Zdenkem Mertou, jenž ji se skvělým  kytaristou Josefem Štěpánkem nově nahrál v instrumentální podobě.

A přidal k ní tato slova: „Melodie je řada tónů, podstatné je jejich uspořádání – tj., jaká nota má následovat po té předchozí. Z jakého důvodu si obecenstvo některou řadu oblíbí a jinou ne, proč jsou některé nesmrtelné a jiné zaniknou, nikdo neví – hlavně to netuší ti, kteří je vymysleli.“

autor: Jiří Kasal
Spustit audio

Související