Za rokenrolovým zpěvákem, kterého měl velmi rád Paul McCartney, ale také za dříve šéfkuchařem a pak hvězdou

8. leden 2023

„Když jsme začínali s Beatles, hudba přicházející z Ameriky pro nás byla kouzelná – a jedním z umělců, kteří toto kouzlo ztělesnili, byl Charlie Gracie.“ To jsou slova Paula McCartneyho, který tak vlastně vzdal hold rokenrolové hvězdě padesátých let vystupující pod jménem Charlie Gracie. A také jeho hit Fabulous, Úžasná, natočil na své album z Run Devil Run z roku 1999.

Zpěvák a kytarista Charlie Gracie se narodil přistěhovalcům ze Sicílie jako Charles Anthony Graci v roce 1936 ve Filadelfii. Už jako patnáctiletý vstoupil do nahrávacího studia a vstřebal různé vlivy, blues, country boogie i gospely, a to všechno se nějak mísilo v jeho pojetí rokenrolu.

Jednou sebeironicky zavzpomínal: „Všichni hledali jiného Elvise, ve srovnání s ním jsem ale vypadal jako Hrbáč z Notre Dame.“ Ovšem Charlie Gracie se prosadil a šťastný byl pro něj především rok 1957, kdy měl dva velké hity, a to jak doma v Americe, tak na Britských ostrovech: Fabulous a Butterfly.

Oba zaznějí v půlhodince, v níž si připomeneme tři v prosinci uzavřené příběhy, včetně Charlieho Gracieho, který se vydal na věčnost 16. prosince 2022 ve věku 86 let.

Casey Jones

Casey Jones na lokálce svojí, Casey Jones – mašinfírů král. To zpíval Josef Šimek s Greenhorns v textu Jana Vyčítala na starou americkou písničku. A podle legendárního strojvůdce si dal pseudonym liverpoolský rodák Brian Casser (někdy psáno Cassar). Ale než se tak stalo, živil se jako šéfkuchař, potom měl jako zpěvák i kytarista kapelu Cass and the Cassanovas, která nejdříve hrála lidovky, ale potom stála v předvoji liverpoolského beatu.

Mezitím Brian Casser změnil jméno na Caseyho Jonese. Nějaký čas se věnoval herectví, ale pak oživil svou kapelu pod názvem Casey Jones and The Governors. Ta zvládla docela dobře turné po Anglii, ale velký úspěch měla v proslulém hamburském Star Clubu a pak i po celém Západním Německu.   

Největším jejím hitem byla předělávka staršího songu Don´t Ha Ha, ale úspěch měla také písnička Little Girl (v Čechách Malinká s Pavlem Novákem). Za několik roků kapela zmizela do ztracena. A 27. prosince 2022 se život Caseyho Jonese neboli Briana Cassera uzavřel ve věku 86 let.

Ian Tyson

Od rokenrolu a beatu přejdeme k úplně jiné hudbě, a to k folku, navíc z Kanady. Dva dny před koncem loňského roku odešel ve věku 89 let známý kanadský písničkář Ian Tyson. Pocházel z Victorie v Britské Kolumbii. Jako mladík se naučil na farmě své otce jezdit na koni a nakonec se stal jezdcem rodea. Při jednom vystoupení si však nepříjemně poranil nohu. V nemocnici se chopil kytary a začal skládat písničky.

Po škole se v Torontu se seznámil s velmi dobrou zpěvačkou Sylvií Fricker, s níž vytvořil folkové duo a posléze i manželský pár. A dvojice Ian and Sylvia si získala během šedesátých let velmi slušnou reputaci a natočil řadu ve svém žánru ceněných alb.

Ovšem výborné písničky, které Ian Tyson napsal a natočil původně se svou partnerkou, se staly slavné v podání jiných. Nejvíce to patrně platí o působivé baladě Four Strong Winds, Čtyři vichry. Ian Tyson, který přiznával vliv Boba Dylana, přivedl na svět tuto skladbu prý za pouhých dvacet minut a vyjádřil v ní marnou touhou po pokračování romantického vztah.

Tuto píseň, která je poctou svého druhu Kanadě a přímo jmenované provincii Alberta, si můžete poslechnout v podání dvojice Ian and Sylvia, ale natočili ji mnozí interpreti z ranku folku, country i rocku, včetně Neila Younga, Bobbyho Barea, Johnnyho Cashe nebo Johna Denvera.

autor: Jiří Kasal
Spustit audio

Související