Z tankodromu udělali park. Byla to velká výzva, říkají krajinářští architekti o projektu pro Budějovice

9. srpen 2021

Markéta a Petr Veličkovi jsou krajinářští architekti a nositelé mnoha ocenění ve svém oboru. Pro České Budějovice vytvořili park 4D, tedy Čtyři Dvory. Teď připravují jeho rozšíření.

Specialitou tohoto prostoru je, že jde o bývalý tankodrom. A to prý pro ně byla velká výzva. Navíc na ní mohli poprvé uplatnit své znalosti o přirozené obnově přírody.

„Najednou jsme přišli na místo, kde nám řekli: Tady se nic nechytne, v sídlištích jsme to zkoušeli, výsadby vám skutečně neporostou. V tu chvíli jsme se zastavili a zároveň nás napadlo, že to je skvělé, že konečně budeme moct použít koncept, který jsme znali tři roky,“ vzpomíná Markéta Veličková.

Čtěte také

Bývalý tankodrom byl na říční terase, kde se prostřídává štěrk a jíl. „Je tam mozaika velmi podmáčených a naopak velmi suchých míst. Takové podloží je nepřátelské pro kultivaci pomocí výsadby stromů nebo keřů, takže místo toho probíhá kultivace pomocí přírodních procesů, protože rostliny z náletů jsou mnohem odolnější a vlastně si vybírají stanoviště samy,“ dodává Petr Velička.

Principem tedy bylo snažit se přírodu pochopit a kultivovat ji do městské krajiny. „Zároveň já vždycky říkám, že město České Budějovice skutečně projevilo obrovskou odvahu. Vyjít s tím, že budeme stavět park a nevysadíme tam vůbec nic a počkáme a uvidíme, jak to dopadne, to skutečně velmi oceňuji. Pro nás to také bylo překvapení, i my jsme vděční, že jsme si to mohli vyzkoušet,“ připomíná Markéta Veličková.

Celý rozhovor s pracovními i životními partnery Markétou a Petrem Veličkovými si poslechněte online, nebo si jej stáhněte k pozdějšímu poslechu do svých počítačů či mobilů.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.