Z budějovické křižovatky zmizela jezdecká socha Jana Žižky. Míří do restaurátorské dílny

6. srpen 2024 15:45

Z podstavce před Žižkovými kasárnami v Českých Budějovicích zmizela bronzová jezdecká socha Jana Žižky. Technici ji odmontovali a poslali do restaurátorské dílny v Buštěhradu u Prahy. Zpátky by se měla vrátit za dva měsíce. Pětasedmdesát let staré dílo vytvořil sochař Karel Dvořák, původně měla socha stát přímo v hlavním městě.

„Snažíme se sochu uvolnit klíny, protože je evidentně zespodu zabetonovaná. Mysleli jsme, že ji jen tak nadzvedneme jeřábem, ale bojíme se zabrat,“ popisuje restaurátor Ivan Houska postup při demontáži sochy.

Kulturní památka, která má místo na křižovatce Žižkovy třídy a Novohradské ulice v Českých Budějovicích, je podle něj v relativně dobrém stavu. „Chybí jedna ostruha, tu necháme vymodelovat. Dále vyčistíme celý povrch a sochu navoskujeme, máme na to dva měsíce,“ dodává.

Do Českých Budějovic se dílo dostalo víceméně náhodou. Jeho autor, sochař Karel Dvořák ho původně za první republiky přihlásil do soutěže na podobu národního památníku v Praze na Vítkově.

Bronzový odlitek vznikl až v roce 1949. Pražská komise pro plánování navrhovala pomník umístit nejprve na Staroměstské náměstí, poté na náměstí Jiřího z Poděbrad. Tehdejší komunistický ministr informací Václav Kopecký ho ale nakonec věnoval městu Tábor.

„Tam byl takový menší problém, že Tábor měl vlastní pomník už od konce 19. století, kterého se nechtěl vzdát. Tak městská rada otálela s rozhodnutím, až došla ministrovi trpělivost a v roce 1951 věnoval sochu Českým Budějovicím,“ uvádí Roman Lavička z Národního památkového ústavu.

Čtěte také

Jenže ani vedení Českých Budějovic z daru příliš velkou radost nemělo. Další tehdejší člen vlády, ministr školství Zdeněk Nejedlý nařídil, že socha bude stát na náměstí Přemysla Otakara II. přímo před radnicí, a to podle odborníků nebylo vhodné místo. „Proporce té sochy příliš dobře nekorespondovaly s barokní architekturou radnice. Když se situace uklidnila a byl dostatek času na rozmyšlenou, nakonec bylo vybráno současné místo,“ doplňuje Roman Lavička.

Přestože je pomník dodnes spojovaný s komunistickou garniturou, památkář upozorňuje, že se jedná o umělecky velmi kvalitní jezdeckou sochu, která vznikla ještě dávno před nástupem socialistického realismu. „Hlavní kvalitou jejího provedení je nejenom historická věrnost v zobrazení Jana Žižky, ale i samotné proporce toho jezdeckého koně, který stojí pouze na dvou nohách, je tedy v klusu,“ připomíná.

Za restaurátorské práce na soše zaplatí město České Budějovice bezmála půl milionu korun. Letos na podzim shodou okolností uplyne přesně 600 let od úmrtí slavného husitského vojevůdce.

Spustit audio

Související