Výborná živá sekačka a velký mazel. To je buclaté prase kune kune
Kune kune je malé plemeno domácích prasat pocházející z Nového Zélandu. Tam je chovali Maoři. Jméno znamená v překladu buclatý. Buclatá prasata skutečně jsou, a také mazlivá. Někteří lidé je chovají na maso, ale najde se i hodně těch, kteří je mají jako domácí mazlíčky a parťáky.
Právě do druhé skupiny patří Jana Drobilová Holcová z Farmy V Marinkách u Blažejova na Jindřichohradecku. „Jeníček je hrozně mazlivý. Když jdu okolo, tak naznačuje, abych přišla a podrbala ho,“ směje se chovatelka.
„Původně jsme si tato prasata pořídili na maso, ale nevím, jestli se tam dopracujeme. Zatím to nevyšlo. Teď se s nimi zatím jenom mazlíme. Ale je známé, že mají dobré maso,“ dodává.
Kune kune se nekrmí jako klasická prasata, protože potom by na nich bylo hodně sádla. Mají ráda trávu. Když ji nemají, tak se nudí a ryjí v zemi. „Rozhodně o nich neplatí, že jsou líná. Leží, jen když je drbu. Jinak pořád někde něco hledají,“ říká o svých mazlíčcích Jana Drobilová Holcová.
Pokud tedy máte větší pastvinu a nevadí vám, když ji prasata trochu zryjí, pořiďte si kune kune. Podle chovatelky jde totiž o výbornou živou sekačku.
Více si poslechněte v magazínu Máme rádi zvířata. V pořadu navíc ještě veterinářka Lucie Míková mluví o popáleninách psů a také uslyšíte zpěv konipase.
Související
-
Normandský skot nikdy nepoužije rohy jako zbraň. Na člověka vždy reaguje pozitivně, říká chovatel
Normandské plemeno skotu pochází z Francie, do Normandie ho v 9. a 10 století dovezli Vikingové. Nyní se chová po celém světě, ale v Česku se vyskytuje spíše sporadicky.
-
Myši bodlinaté používají svůj dlouhý ocas jako kormidlo. Také jim může zachránit život
Myš bodlinatá dostala jméno podle dutých tvrdých bodlin na hřbetě. Typické jsou také velké oči a uši. Tento hlodavec patří mezi neposedy, kteří s oblibou rejdí v příbytku.
-
Králík může dostat rýmu kvůli bakteriím, plísni, ale i stresu nebo nevyčištěné králíkárně
Rýmu u králíků můžou způsobit bakterie i viry. Příčinou ale může být i zánět zubu, plísně, nebo myxomatóza. V poradně pořadu Máme rádi zvířata to vysvětlila veterinářka.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.