Myši bodlinaté používají svůj dlouhý ocas jako kormidlo. Také jim může zachránit život
Myš bodlinatá dostala jméno podle dutých tvrdých bodlin, které má na hřbetě. Typické jsou také velké oči a uši. Tento hlodavec patří mezi malé neposedy, kteří s oblibou rejdí ve svém příbytku.
V české přírodě na myši bodlinaté nenarazíte, žijí totiž v Africe. V Evropě je chová asi padesát zoologických zahrad a také Dům dětí a mládeže v Českých Budějovicích. Tam se o ně starají členové zookroužku a Klára Dragová, která ho vede.
„Jsou akční a poměrně rychlé, mají tendenci skákat a zdrhat,“ charakterizuje hlodavce lektorka. Bodlinaté myši jsou nejvíc aktivní v přírodě vpodvečer a v noci, kdy si hledají partnera. V zajetí i v přírodě žijí ve skupinách. Samice je březí pětatřicet dní. Jakmile porodí mláďata, znovu zabřezne.
Dlouhý ocas slouží myším jako kormidlo, a to i při honičkách. „Když je ve skupině nějaký mladý samec a pokouší se o spáření, dominantní samec si to nenechá líbit a honí ho,“ popisuje Klára Dragová. Každá strkanice ve skupině je konkurenčním bojem, rozhodně nejde o žádné hrátky.
Ocas může bodlinatkám zachránit i život. Když je za něj chytne predátor, zůstane mu v tlamě jen kůže a myš uteče.
Vhodným krmením pro myši je směs pro hlodavce se semínky, obilím a vojtěškou. Nepohrdnou ale ani červíky.
Povídání o myších, které mají na hřbetě bodlinky, přináší magazín Máme rádi zvířata. Dále se dozvíte, že lilie můžou způsobit otravu koček a že úsloví „hloupá jako husa“ je opravdu hloupé.
Související
-
Výborná živá sekačka a velký mazel. To je buclaté prase kune kune
Kune kune je malé plemeno domácích prasat pocházející z Nového Zélandu. Chovali je Maoři. Jméno znamená v překladu buclatý. Buclatá prasata skutečně jsou, a také mazlivá.
-
Velkochov kalifornských žížal mají partneři na farmě na Prachaticku
Kalifornská žížala je mistryně v kompostování a producentka žížalího čaje. Na farmě na Prachaticku se velkochovu těchto kroužkovců věnují David Kuchta a Šárka Jakešová.
-
Asi 300 štírů má doma student Lukáš Libert
Přežijí radioaktivitu, která by usmrtila člověka, bez potravy vydrží rok a jsou odolní vůči vysokým teplotám a zmrazení. Štíři obývají naši planetu už 400 milionů let.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.