Králík může dostat rýmu kvůli bakteriím, plísni, ale i stresu nebo nevyčištěné králíkárně

9. září 2021

Rýmu u králíků můžou způsobit bakterie i viry. Příčinou ale může být i zánět zubu, plísně, nebo myxomatóza. Ve veterinární poradně pořadu Máme rádi zvířata to vysvětlila Lucie Míková z Veterinární kliniky Vltava v Českých Budějovicích.

Stejně jako u lidí má výtok z nosu různé zabarvení. „Průhlednou v případě, že jde jen o podráždění sliznice. Žlutý výtok znamená zánět způsobený plísňovým nebo bakteriálním onemocněním,“ uvádí Lucie Míková.

Spouštěcími faktory rýmy může být ale také stres a zhoršená kondice zvířat. Důležitou roli hraje i prostředí, ve kterém králíci žijí – hlavně čistota králíkárny. K rýmě ale můžou zvířata přijít i kvůli průvanu nebo zvýšené prašnosti. Rýma u králíků se léčí antibiotiky. Léčba má význam v době, kdy se objeví první klinické příznaky.

Odpovědi lékařky Lucie Míkové na dotazy posluchačů si poslechněte v pořadu Máme rádi zvířata. Dalšími tématy veterinární poradny je například požírání vajec slepicemi, jak vyzrát na čmelíky nebo jak odčervit zvíře bez aplikace tablety.

autor: Jitka Cibulová Vokatá | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...