Voroplavci v Českém Krumlově vrací na vodu téměř sto let starou veslařskou loď
Vůz s neobvyklým nákladem vyjel ve středu ráno z Českého Krumlova. Místní voroplavci vezli na svatojánské slavnosti do Prahy historickou veslařskou loď. Ta je z cedrového dřeva, pohromadě drží jen díky nýtům a vyrostlo na ní několik generací veslařů.
S lodí jel na akci oslavující svatého Jana Nepomuckého, patrona všech lidí od vody, i olympionik Václav Chalupa. „Je to loď plátová, vyrobená z kanadského červeného cedru, což je materiál relativně lehký, ale hlavně odolný vůči vodě,“ popisuje.
Loď měří necelých deset metrů a váží asi čtyřicet kilogramů. Pohromadě drží jen díky nýtům. „Ty pláty jsou přes sebe přeskládané a snýtované. Loď je plná takových drobných žebírek, která tvoří konstrukci a navrch je všechno nalakováno lakem, který zajišťuje, že vše drží pohromadě a dovnitř neteče,“ dodává veslař.
A jak se držiteli medaile z olympiády v Barceloně na historické lodi jezdí? „Záleží, jak to berete. Já to beru z hlediska nostalgie, takže krásně. Jinak to samozřejmě s moderními loděmi už nemá skoro nic společného a já se do té lodi skoro ani nevejdu, jak jsem velký,“ usmívá se.
Loď byla vyrobena téměř před sto lety v Německu. Od počátku 40. let minulého století sloužila veslařskému klubu v Olomouci. Teď ji na vodu vrací odchovanec klubu a majitel českokrumlovské společnosti Voroplavba Radek Štovíček.
Proplout městem po vodě můžete nejen v italských Benátkách, ale i v Českém Krumlově
Zážitek jako na gondole v italských Benátkách nabízí řeka Vltava v Českém Krumlově. Lidé tam mohou zažít speciální vánoční voroplavbu, kterou provozuje vorař a také veslař Radek Šťovíček.
„Loď má momentálně domov v Českém Krumlově. Vytvořili jsme prostor u pivovaru, kde budou vystaveny tyto lodě po celou vodáckou sezónu. Lidé se budou moci podívat, jak vypadá tento dvojskul, a spolu s ním bude vystaven ještě skul, na kterém začínal veslovat tatínek Václava Chalupy a učil se na něm i Vašek Chalupa v Jindřichově Hradci,“ doplňuje.
Společnost Voroplavba, ve které působí právě i Václav Chalupa, chce historickou loď renovovat. „Potřebuje obrousit a oškrábat starý lak, je tam spousta děr, které vznikly tím, že dřevo po letech prasklo, některá žebra jsou také trochu poškozena a je tam spousta detailů, které bychom rádi uvedli do původního stavu, aby ta loď byla tak, jak má být,“ říká.
Ve středu večer se loď představí na svatojánských slavnostech Navalis u Karlova mostu v Praze. Zapojí se do historické regaty, která vypluje ve 20 hodin. Poté se vrátí do Českého Krumlova, kde ji lidé mohou vidět u místního pivovaru v loděnici společnosti Voroplavba.
Související
-
Ochotníci ze Stráže nad Nežárkou našli téměř 130 let starou divadelní předscénu
Ochotníci ze Stráže nad Nežárkou se můžou pochlubit velkým objevem. Podařilo se jim najít malovanou předscénu, která zdobila jeviště divadla při otevření v roce 1890.
-
Proměnu krajského města za posledních sto let připomíná Jihočeské muzeum
28. října 1918 vylétla z okna českobudějovického poštovního úřadu rakouská orlice. Shodil ji úředník František Miroslav Čapek. Symbolicky tím začala éra nového státu.
-
V Táboře se podařilo zachránit 200 let starý císařský rozcestník
V Táboře se na místo vrátil historický rozcestník, který od roku 1958 patří na seznam kulturních památek. Dřív býval důležitou značkou na císařské cestě z Prahy do Vídně.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Dezerce na Ukrajině: letos zběhlo víc vojáků než za předchozí dva roky, stovky jich utekly od Vuhledaru
-
Rekordní odměny. Ředitel pražského magistrátu Kubelka své asistentce přilepšil o 857 tisíc korun
-
Vlivný pardubický advokát před soudem. Objednal si vraždu přítele dcery, tvrdí obžaloba. Tělo se nenašlo
-
Elektrický zkrat, nebo nedopalek cigarety? Ani po pěti letech se neví, co požár Notre-Dame způsobilo